۱۰ حقیقت جالب در مورد فلوت

فلوت عالی ترین و جالب ترین ساز از گروه سازهای ( چوبی – بادی ) است. فلوت را در ارکستر سمفونیک از شکل آن به آسانی می توان شناخت، زیرا تنها ساز بادی ارکستر است که از پهلو نواخته می شود.در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با ۱۰ حقیقت جالب در مورد فلوت آشنا شوید.

۱۰ حقیقت جالب در مورد فلوت

۱ - یک فلوت از نظر فنی، یک لوله باز است که با دمیدن در آن، صدا تولید می شود (و حتی می تواند یک بطری نوشابه باشد)

۲ - اولین بار کلمه “فلوت” در اشعار “خانه شهرت” جفری چاسر به کار برده شد.

۳ - فلوت یکی از اولین سازهایی بود که تا به حال اختراع شده و هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

۴ - سامری های باستان، مصری ها، یونانیان، هندی ها، چینی ها و ژاپنی هاهمگی از نسخه های نخستین فلوتهای امروزی استفاده می کردند. فرهنگهای مختلف بسیاری فلوت مختص خودشان را دارند و بسیاری از آنها مستقل از دیگری به وجود آمده اند.

۵ - در طول تاریخ فلوت از استخوان، عاج فیل، چوب، یشم، شیشه، پلاستیک، برنج، نیکل، نقره، طلا و حتی پلاتینیوم ساخته شده است.

۶ - هر فلوت صدای منحصر به فردی دارد. چه از فلز ساخته شده باشد و چه چوب، به شدت صدایش فرق می کند. ضخامت فلز هم صدا را تغییر می دهد.

۷ - برخی از فلوتها با دمیدن هوا در مقابل لبه یک حفره (مانند فلوتهای غربی یا کنسرت فلوتها) صدا تولید می کنند. سایر آنها با دمیدن هوا مستقیما در یک دهنی که باعث هدایت جریان هوای مقابل لبه یک حفره متفاوت (مانند رکوردر یا اُکارینا) می شود، صدا به وجود می آورند.

۸ - صدای یک فلوت، با جریان هوای مداوم که ایجاد ارتعاش می کند به وجود می آید. جریان هوا در میان حفره باعث تحریک هوای داخل سوراخ طنین افزای فلوت شده که باعث لرزش و تولید صدا می گردد. با باز و بسته کردن سوراخهای روی فلوت، طول این سوراخ طنین انداز تغییر می کند و باعث می شود نواک صدا هم تغییر کند. استفاده بیشتر و کمتر از فشار هوا، می تواند باعث شود فلوت بدون باز و بسته شدن سوراخها، هارمونیکهای متفاوتی ایجاد کند.

۹ - برخی از فلوتها به صورت عمودی نگه داشته می شوند (مانند فلوت پن-پایپ یا فلوت بامبو ژاپنی)، در حالیکه سایر آنها افقی نگه داشته شوند. فلوتهایی که افقی نگه داشته می شوند، به فلوتهای ترنسورس معروفند.

۱۰ - فلوت با اینکه ممکن است از فلز ساخته شده باشد، جز سازهای بادی چوبی به شمار می رود و این باور که فلوت جز ساز بادی چوبی است که زبانه ندارد، صحت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.