کوک استاندارد گیتار چیست؟

هر سازی برای آنکه صدای زیبایی داشته باشد باید کوک باشد.در واقع حتی اگر یک نوازنده حرفه ای ساز بدون کوکی را بنوازند ، صدای ان به دل نمی نشیند.بنابراین یکی از قسمت های مهم در مورد ساز ، کوک بودن آن می باشد.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا کوک استاندارد گیتار را بررسی نماییم.با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کوک استاندارد گیتار چیست؟

همانطور که احتمالا می دانید سیم های گیتار از بالا به پایین شماره گذاری می شوند به این صورت که سیم اول از بالا که ضخیم تر است سیم شماره ۱ و پایین ترین سیم شماره ۶ است.

کوک سیم های گیتار از بالا به پایین و از سیم شماره ۱ تا شماره ۶ به ترتیب نت های

می،

لا،

ر،

سل،

سی،

می

می باشد.

هر نت موسیقی یک نماد انگلیسی دارد که در نرم افزار ها و نت خوانی استفاده می شود.

بنابرین باید علایم انگلیسی نت ها را نیز به خاطر بسپارید تا بتوانید به درستی نت ها را بخوانید و بنوازید.

نت ها نیز به این صورت می باشند:

دو: C

ر:D

می: E

فا: F

سل: G

لا: A

سی:B .

کوک استاندارد گیتار چیست؟

کوک سیم های گیتار

کوک سیم های گیتار از بالا به پایین با حروف انگلیسی E-A-D-G-B-E نامیده می شود.

بنابراین توجه داشته باشید برای انکه گیتار را به صورت استاندارد کوک نمایید باید به ترتیب این سیم ها دقت نمایید.

اگر می خواهید گیتار را تنظیم کنید ، باید مطمئن شوید که برای تشخیص فرکانس ها سیم های گیتار سالم هستند. امواج صوتی از فرکانس های مختلفی تشکیل شده اند که در واحد هرتز (Hz) اندازه گیری می شوند. تنظیم استاندارد گیتار شامل E2 ، A2 ، D3 ، G3 ، B3 و E4 از پایین ترین سیم به بالا است .

در سراسر موسیقی ، A بالاتر از C میانی ، ( A4 ( 440 HZ ، به عنوان یک رفرنس استاندارد مرجع برای تنظیمات استفاده می شود. این بدان معناست که میزان صدای سایر نت ها در اطراف این فرکانس تعیین می شود تا یک گام استاندارد و پذیرفته شده ایجاد کند .

سیم A دو اکتاو زیر کوک استاندارد است بنابراین فرکانس آن را روی گیتار ۱۱۰ هرتز می کند. توجه کنید که چگونه فرکانس دو برابر شده است. اکتاو به این معنی است که اگر تفاوت بین دو فرکانس موج صدا x2 است ، بنابراین دو اکتاو x4 است .

کوک استاندارد روی گیتار چه فرکانسی است ؟

برخی از تیونر های گیتار فرکانس هرتز از هر کدام از نت ها را به شما می دهند ، بنابراین در اینجا فرکانس هایی که برای هدف قرار دادن آنها بواسطه سیم ها لازم دارید برایتان آورده ایم :

 

E2 – ۸۲٫۴۱ هرتز

 

A2 – ۱۱۰ هرتز

 

D3 – ۱۴۶٫۸ هرتز

 

G3 – ۱۹۶ هرتز

 

B3 – ۲۴۶٫۹ هرتز

 

E4 – ۳۲۹٫۶ هرتز

 

همه تیونرها هرتز را اندازه گیری نمی کنند و ممکن است بخواهید در صورت شروع کار ، به جای تکیه بر تیونرها ، زود گوش خود را با نت های مرجع تان آموزش دهید .

 

2 thoughts on “کوک استاندارد گیتار چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.