آشنایی با کلید سل

کلید سل از واژه های پرکاربرد موسیقی می باشد زیرا به طور معمول برای نواختن بسیاری از آهنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.برای آشنایی بیشتر با کلید سل ادامه این مطلب از وبلاگ آمورشگاه موسیقی الهام را بخوانید.

آشنایی با کلید سل

همانطور که می دانید پایه های موسیقی را نت ها تشکیل می دهند.این نت ها عبارتند از :

سی ، لا ، سل ، فا ، می ، ر ، دو

برای خوانش روش صحیح نت ها، از چپ به راست بخوانید.

ترتیب قرارگیری نت ها در کنار هم و فاصله ها زمانی بنیان اصلی تشکیل یک آهنگ را ایجاد می کنند.همانطور که در مطالب پیشین نیز به آن اشاره شد،برای نوشتن و خواندن نت ها از یک سری خطوط استفاده می شود که شامل پنج خط است و اصطلاحا خطوط حامل نامیده می شوند.

روی این خطوط حامل نت های موسیقی قرار می گیرد و به راحتی می توانید تا مقصود آهنگساز را بدانیم و نته ای هر قطعه را بنوازیم.

کلید ها

نت های موسیقی به صورت علائم رمز گذاری شده روی خطوط حامل می باشند.طبیعی است که اگر بخواهیم این علائم رمز گذاری شده را بخوانیم به یک کلید نیاز داریم.کلید ها به ما می گویند که علامتی که روی هر خط وجود دارد بیانگر چه نتی است و با استفاده از کلید است که می توان به علائم نت ها پی برد.

در موسیقی از چند کلید مختلف استفاده می شود. در واقع با توجه به محدوده صدایی که در هر ساز لازم داریم ، کلید های مختلف باعث می شوند تا همه نت ، چه بم چه زیر ، در محدوده پنج خط حامل جای بگیرند.

که هم به لحاظ بصری بهتر قابل تشخیص باشد و هم به لحاظ اجرایی کار را برای نوازنده راحت تر نماید.

کلید سل چیست

معمول ترین این کلید ها برای کلیه ساز ها کلید سل است و اگر سوال شما این است که کلید سل چیست ؟ در واقع کلید سل علامتی است که به ما می گوید نتی که روی خط دوم حامل است نت سل است.

نت های دیگر نیز به ترتیب این نت نام گذاری می شوند.

انواع کلید ها در موسیقی

یعنی نت بالاتر نتی لا و به همین ترتیب …

و نت پایین تر نت فا و به همین ترتیب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.