کرم گوش در موسیقی به چه معناست ؟

آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که یک آهنگ را شنیده اید ، اما تا مدت زیادی آن را با خود زمزمه می کنید در حالی که از کنترل شما خارج شده است؟در دنیای علم برای این حالت نیز نامی انتخاب شده است.به این پدیده کرم گوش گفته می شود.در ادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این پدیده بیشتر آشنا شوید.

کرم گوش چیست؟

کرم گوش، آهنگ چسبنده، آهنگ گیر یا سندروم موسیقی چسب‌ناک، عباراتی هستند که دانشمندان برای توضیح پدیده آهنگ تکرارشونده در ذهن به کار می‌برند. بیشتر افراد این پدیده را به‌طور غیرارادی، زمانی که یک آهنگ از سرشان بیرون نمی‌رود تجربه می‌کنند، در این حالت آهنگی که فرد مدت‌ها پیش شنیده‌است در سرش تکرار می‌شود.

اصطلاح «کرم گوش» در حقیقت مشتق از یک کلمه آلمانی با همین نام هست. در موسیقی آلمان این اصطلاح در مورد گونه‌ای از آهنگ‌ها به کار می‌رود که ریتم تندی دارند و در آن‌ها بعضی از جملات موسیقی بارها و بارها تکرار می‌شوند به گونه‌ای که در عین جذابیت و زیبایی، حالتی آزار دهنده به خود می‌گیرند.

در اصطلاح بین‌المللی کرم گوش به بخش‌های معمولا کوتاهی از یک ترانه یا آهنگ گفته می‌شود که به‌صورت ناخود‌آگاه وارد ذهن شخص شده و او احساس می‌کند در حال شنیدن آن موسیقی است. اما در حقیقت هیچ منبع صوتی در حال پخش آن نیست.

کرم گوش در موسیقی به چه معناست ؟
کرم گوش در موسیقی به چه معناست ؟

تحقیقات علمی

برآورد می‌شود که ۹۰ درصد مردم، دست‌کم هفته‌ای یک‌بار کمابیش دچار همین حالت می‌شوند. شاید ما از کنار این پدیده به‌سادگی عبور کنیم و دیگر به آن فکر نکنیم، اما روان‌شناس‌ها از کنار آن بی‌تفاوت عبور نکرده‌اند!

دلایل علمی وجود دارند که شما نمی‌توانید از تکرار پی در پی یک آهنگ در ذهنتان جلوگیری کنید، تیمی از محققان انجمن روانشناسی آمریکا با انجام یک پژوهش مقیاس بزرگ توانسته‌اند دلیل علمی تکرار بی‌اختیار یک شعر یا آهنگ در ذهن را کشف کنند.

در قرن نوزدهم میلادی یک روان‌شناس آلمانی به نام «هرمان ابینگهاوس» که به خاطر تحقیقاتش روی حافظه مشهور است، مفهومی را به نام «بازیابی غیرارادی حافظه» ارایه کرد. کرم گوش‌ها را می‌توان تظاهری از همین پدیده محسوب کرد. اما خود ترانه هم باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند به مغز بچسبد.

روانشناسان نام کرم گوش یا earworms را بر این موسیقی‌ها نهاده‌اند. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، مشخص شد که این کرم گوش‌ها می‌توانند چند دقیقه تا چند ساعت دوام داشته باشند و در موارد اندکی هم آزارنده باشند.

ویژگی های مشترک آهنگ هایی که به کرم گوش تبدیل می شوند

براساس گزارش انگجت، محققان آهنگ هایی محبوبی که معمولا با نام کرم گوش شناخته می‌شوند ( آهنگ‌هایی که در ذهن تکرار می‌شوند) را با آهنگ‌های محبوبی که شاید چندان نیز جذابیت نداشتند مقایسه کردند تا دریابند چه عواملی باعث تکرار اعتیاد آور یک آهنگ می‌شود.

به گفته محققان موسیقی‌هایی که به کرم گوش تبدیل می‌شوند از چند ویژگی‌ مشترک برخوردارند، معمولا دارای گام‌های موسیقیایی سریع هستند که از فرم ملودیک مشترک و فواصل یا تکرار‌های غیرمعمول برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.