با کاسه تبتی یا مرتعش آشنا شوید

شاید شما هم دیده باشید که فردی با ضربه وارد کردن به یک کاسه و چرخاندن یک میله به دور آن صداهای زیبایی تولید می کند.آیا میدانید این وسیله که به کاسه تبتی شهرت دارد چیست و چه کاربردی دارد؟در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام در این باره بیشتر بخوانید.

کاسه تبتی

موسیقی کشورهای آسیایی دارای تنوع بسیاری است و این تنوع در نوع سازبندی‌ها نیز به چشم می‌خورد. از طرفی وجود برخی مراسم و مناسک مرتبط با آیین‌ها نیز بر تنوع آن افزوده است. در میان کشورهای آسیایی، تبت موسیقی خاص خود دارد. کاسه تبتی یکی از ادواتی ادواتی است که تولید صدا می‌کند و خاصیت درمانگری نیز دارد

کاسه های مرتعش یا کاسه تبتی یکی از بهترین راهها برای پاکسازی محیط از انرژی های منفی متافیزیکی  است، این کاسه ها از ترکیب ۷ عنصراصلی  ساخته می شودکه عبارتند از:  مس، قلع، آهن، سرب، روی، نقره و طلا.

کاسه تبتی یا مرتعش

 خواص درمانی کاسه آواز خوان

کاسه تبتی  یا کاسه آوازه خوان که در آوا درمانی ؛ مدیتیشن و یوگا از آن استفاده می شود با تاثیری سریع باعث از بین رفتن استرس و تنش فیزیکی می شود، با گوش دادن به صدای کاسه تبتی ، باعث افزایش بینش و خلاقیت فردی، آرامش ذهن می شود، حتی در صورتی که فقط کاسه آوازخوان را به محل درد در بدن نزدیک کنید، به تدریج درد از بین خواهد رفت.

کاسه آوازخوان یا همان کاسه مرتعش یک موسیقی اسرارآمیز و جادویی دارد که نوعی زنگ است حتی افسانه هایی قدیمی وجود دارد که در ساخت کاسه تبتی های قدیمی از عناصر نوعی شهاب سنگ نیز استفاده می شده.

ابعاد این کاسه ها معمولا بین ۳ سانت تا ۲۰ سانت هست ولی در بعضی معابد کاسه هایی با قطر دهانه یک متر هم موجود است.کاسه هایی که امروزه ساخته می شود معمولا از مس و قلع تولید می شود البته ناگفته نماند مس موجود در معادن نپال در هیچ کجای دنیا یافت نمیشود و منحصر به فرد است.

حروف یا علائم حک شده روی کاسه تبتی ها هم معمولا مانترا و یا نماد های مقدس مربوط به مراسم ذکرخوانی هستند .

این کاسه همچنین برای هماهنگی وسازگاری بین افراد واجسام ومخصوصاً سنگها وچوب های محیط زندگی  کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.