کاربرد آکورد چیست و چه زمان باید آکورد را یاد بگیریم؟

کاربرد آکورد چیست و چه زمان باید آکورد را یاد بگیریم؟

اگر به موسیقی و ساز علاقمند باشید حتما تا به حال اصطلاح آکورد را شنیده اید.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام شما را با مفاهیم کامل و کاربرد آکورد آشنا می کنیم.ادامه مطلب را بخوانید.

آشنایی با مفهوم آکورد

آکورد (به فرانسوی: accord) به اجرای هم‌زمانِ چند صدا یا نُت گفته می‌شود. آکوردها به منظور ایجاد هماهنگی و تقویت ملودی استفاده می‌شوند و برای هر کدام از آنها «نقش» و درجهٔ ویژه‌ای در گام موسیقی در نظر گرفته می‌شود تا به همراه «صداهای فرعی» و «نت‌های زینت»، قوی‌ترین و همخوان‌ترین هارمونی ایجاد گردد
در واقع اگر بخواهیم تعریفی کتابی و اصولی از آکورد ارائه دهیم ،آکورد به مجموع سه نت یا بیشتر از سه نت که به صورت همزمان زده شوند گفته می‌شود.

کاربرد آکورد چیست؟

معمولا اگر بخواهیم با گیتار بنوازیم و یا بخوانیم ،باید همراه با آکوردی که می‌زنیم ریتم بزنیم که در این صورت به آن ریتم و آکورد می‌گوییم.
هر آهنگ از یک سری آکوردهایی تشکیل شده است و برای اینکه ما بخواهیم یک ترانه را با گیتار بزنیم و همراه آن بخوانیم باید آکوردهای آن ترانه را در اختیار داشته باشم همانطور که حتما لازم است شعر آن ترانه را هم بلد باشیم.
در واقع آکورد یک فضایی را ایجاد می‌کند که یک اتفاق مهم بیفتد و این اتفاق مهم می‌تواند خواندن خواننده باشد یا نواختن یک ساز دیگر.خیلی از مواقع ما نمیخواهم با ریتم و آکوردی که می‌زنیم ،بخوانیم در این صورت یک ساز دیگر (گیتار یا هر ساز دیگری) باید ملودی آن آهنگ را اجرا کند که به این کار دو نوازی می‌گوییم.

کاربرد آکورد چیست و چه زمان باید آکورد را یاد بگیریم؟

برای سبک پاپ چه آکوردهایی را باید بلد باشیم؟

حالا که می‌دانید آکورد چیست و چقدر گسترده است، پس لازم است به اندازه نیاز آکورد ها را یاد بگیرید چون یادگیری همه آنها بسیار زمان‌بر است.برای سبک پاپ حدود ۹۰ آکورد وجود دارد که بیشترین کاربرد را دارند، یعنی شما با یادگیری همین ۹۰ آکورد می توانید تمام آهنگ‌ها و ترانه‌های پاپ را بزنید و همراه آن بخوانید.

(البته نیاز است که ریتم هم بلد باشید).در کتاب فرهنگنامه آکورد ما خانواده‌های زیادی از آکوردها داریم که هر کدام از این خانواده‌ها شامل ده‌ها و گاهی صدها آکورد می‌شوند اما این ۹۰ آکورد پرکاربرد در خانواده آکوردهای مینور و ماژور قرار دارند.

آکوردهای چهارگانه

آکورد ماژور:

فاصلهٔ پایه تا سومِ آکورد، «سوم بزرگ» و فاصلهٔ پایه تا پنجمِ آکورد، «پنجم درست» است. به این آکورد، آکورد کامل ماژور می‌گویند. به عنوان مثال «آکورد دو ماژور» متشکل از نت‌های (دو، می و سل) است.

آکورد مینور:

فاصلهٔ پایه تا سومِ آکورد، «سوم کوچک» و فاصلهٔ پایه تا پنجمِ آکورد، «پنجم درست» است. به این آکورد، آکورد کامل مینور می‌گویند. به عنوان مثال «آکورد دو مینور» متشکل از نتهای (دو، می بمل و سل) است.

آکورد افزوده:

فاصلهٔ پایه تا سومِ آکورد، «سوم بزرگ» و فاصلهٔ پایه تا پنجمِ آکورد، «پنجم افزوده» است. به عنوان مثال «آکورد دو افزوده» متشکل از نتهای (دو، می و سل دیز) است.

آکورد کاسته:

فاصلهٔ پایه تا سومِ آکورد، «سوم کوچک» و فاصلهٔ پایه آکورد تا پنجمِ آکورد، «پنجم کاسته» است. به عنوان مثال «آکورد دوِ کاسته» متشکل از نتهای (دو، می بمل و سل بمل) است.

به عبارتی دیگر :

هر آکوردی که از یک فاصلهٔ «سوم بزرگ» و یک فاصلهٔ «سوم کوچک» تشکیل شود «آکورد ماژور» است.
هر آکوردی که از یک فاصلهٔ «سوم کوچک» و یک فاصلهٔ «سوم بزرگ» تشکیل شود «آکورد مینور» است.
هر آکوردی که از دو فاصلهٔ «سوم بزرگ» تشکیل شود «آکورد افزوده» است.
هر آکوردی که از دو فاصلهٔ «سوم کوچک» تشکیل شود «آکورد کاسته» است.

آیا یادگیری گیتار ملزم به یادگیری آکورد است؟

در واقع بله.فرقی نمیکند که شما می‌خواهید با گیتار بزنید و بخوانید یا فقط می خواهید ملودی آهنگ ها را بزنید.حتی فرقی ندارد که می‌خواهید سبک پاپ کار کنید یا کلاسیک و یا فلامنکو.در هر صورت لازم است که آکوردهای گیتار را بلد باشید و با علامت‌نوشتاری آنها که از حروف لاتین هستن آشنا باشید.
در کتاب فرهنگنامه آکورد حدود ۱۰۰۴۷ آکورد آورده شده است که البته همه آنها قابل گرفتن نیستن و بسیاری از آنها هم کاربرد زیادی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.