ژانر موسیقی به چه معناست ؟

ژانر موسیقی یک مقوله یا نامی قراردادی است که برای توصیف صفات قطعه‌هایی از موسیقی که متعلق به رسوم مشترک هستند یا دسته‌ای از قراردادها است، به کار می‌رود. اگرچه این اصطلاحات گاهی در شیوه رایج با  فرم موسیقی یا سبک موسیقی به کار می‌رود، اما باید با این دو واژه متمایز شود و به جای یکدیگر استفاده نشوند. در ادامه این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام با این اصطلاح موسیقی بیشتر آشنا شوید.

ژانر موسیقی به چه معناست

موسیقی را می‌توان به شیوه‌های گوناگونی به ژانرها از جمله موسیقی عامه پسند یا موسیقی سکولار تقسیم کرد. ماهیت هنری موسیقی به این معنی است که این طبقه‌بندی‌ها اغلب ذهنی و بحث‌برانگیز هستند و ممکن است برخی از ژانرها با هم همپوشانی داشته باشند.

ژانر به دسته های مختلف هنر گفته می شود. این واژه برای زیرمجموعه های ادبیات، فیلم، برنامه های تلویزیونی، و موسیقی با محتوا و موضعات مختلف اطلاق می شود. گاهی یک اثر در یک ژانر قرار می گیرد اما این امکان هم وجود دارد که یک اثر به چند ژانر مربوط باشد.

ژانر موسیقی برای اشاره به انواع ویژگی های موسیقی

واژه ژانر موسیقی برای اشاره به انواع ویژگی های موسیقی ازجمله دوره ای که طی آن قطعه موسیقی نوشته شده است، سبک آن، دستگاه های موسیقی مورد استفاده، و طرز استفاده از آن ابزار موسیقی، فرم و عملکرد آن، روش انتقال آن، راه های پخش آن و خاستگاه جغرافیایی آن و گاهی زمینه فرهنگی و نژادی آهنگساز به کار می رود. در حال حاضر اتفاق نظر یا یک سیستم جامع درمورد ژانرهای موسیقی وجود ندارد.

واژه ژانر در موسیقی، به موارد زیادی از جمله سبک های موسیقی، دستگاه های موسیقی به کار رفته، نحوه استفاده از آلات موسیقی، خاستگاه جغرافیایی آن، راه های انتقال موسیقی و روش های پخش آن اشاره می کند.

هنگامی که دوره زمانی به عنوان دسته بندی ژانرهای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد، مواردی همچون موسیقی قرون وسطی، موسیقی عصر فیلم، موسیقی باروک، موسیقی عصر رنسانس، موسیقی عصر رمانتیک، موسیقی کلاسیک و موسیقی قرن بیستم مورد توجه می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.