آشنایی با اصطلاح پُلی فونی و مقدار مناسب آن در پیانو

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

یکی از اصطلاحاتی که ممکن است با آن برخورد داشته باشید، پُلی فونی می باشد. اما این اصطلاح به چه معناست و در چه جایگاهی مورد استفاده قرار می گیرد؟ در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با اصطلاح پُلی فونی و مقدار مناسب آن در پیانو بیشتر آشنا شوید.

پلی فونیک و هموفونیک

از ابتدای پیدایش موسیقی در بین بشر معمولا قطعه ها به صورت مونوفونیک بوده است و با گذشت زمان کم کم این هنر رشد کرد و به سمت موزیک های پلی فونیک و هموفونیک رفت .

پلی فونیک گذری بود از موسیقی یک صدایی به سمت موسیقی هایی که با نواختن چندین ملودی به صورت همزامان مزین شده بودند . به عنوان مثال خیلی از موسیقی های کلاسیک دوران باروک در اروپا به صورت پلی فونیک بوده اند .

پُلی فونی

بافت پُلی فونی (poly phony) یا چند صدایی نوعی بافت موسیقی است که برخی به آن پُلی فونیک نیز می گویند .

کلمه (Poly) به معنی چند و کلمه (phony) به معنی صدا و یا آواست که قرار گرفتن این دو در کنار هم به معنی چند صدایی می باشد از همین رو به موزیک های چند صدا مونوفونیک گفته می شود .

به عبارتی ساده تر اجرای همزمان چند خط ملودی مستقل و مرتبط از چند ساز مختلف نوعی بافت پلی فونیک است . پلی فونی را به شکل های پولی فونی و پولی فونیک هم می نویسند .

پلی فونی ها تابع قوانین هارمونی و چندصدایی میباشند و ملودی‌ها با فواصل معین نسبت به یکدیگر اجرا می شوند . در یک اثر پلی فونی حداقل دو یا چند ملودی در یک اثر چندصدایی درحقیقت عناصر و اجزای تشکیل‌دهندهٔ یک اثر هستند که هم ‌زمان اجرا و شنیده می‌شوند، مانند فوگ و انوانسیون و...

یوهان سباستین باخ ، پدر چندصدایی

چندصدایی ازقرن نهم میلادی در اروپا  مرسوم شد و تحول و گذری بود از بافت یک صدایی  به بافت چندصدایی یوهان سباستین باخ  که از وی با عنوان «پدر چندصدایی» نام برده می‌شود، در دوره باروک جزو اولین آهنگسازان و  ابداع‌کنندگان این شیوه به‌شمار می‌آید.

مقدار مناسب پلیفونی در پیانو

مقدار مناسب پلیفونی یکی از سولات مهمی است که در هنگام خرید باید از فروشنده بپرسید.

اگر به صورت خلاصه بخواهیم بگوییم بالاتر از ۳۲ نت پلیفونی در پیانو مناسب است،پیانو های قیمت متوسط ۶۴ تا ۱۲۸ نت پلیفونی را دارنند که انتخاب مطلوبی هستند.

اما اگر یک فرد حرفه ای هستید پیانویی هایی با ۲۵۶ نت پلیفونی برای شما بسیار مناسب هستند؛ این نکته را در نظر داشته باشید که اگر از کیبورد خود بعنوان سکوئنسر ( Sequencer ) استفاده می کنید، باید به سراغ کیبورد هایی با حداقل ۶۴ نت پلیفونی بروید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.