علت محبوبیت گیتار در بین سایر آلات موسیقی چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ساز گیتار از جمله سازهایی است که در بین افراد به خصوص افراد علاقمند به خوانندگی محبوبیت چشمگیری دارد. اما چه چیزی این ساز را تا این حد محبوب ساخته و علت محبوبیت گیتار چیست؟ در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام شما را با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 تاریخچه ساخت گیتار

تاریخچه گیتار

نام آوارن بسیار زیادی در طول تاریخ گیتار را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب نموده اند و دلیل آن را جذابیت این ساز بیان کرده اند.

روایت های متفاوتی در مورد تاریخچه گیتار وجود دارد.

 عده ای بر این عقیده اند که گیتار از کشور مصر سرچشمه گرفته است و عده ای نیز بر این باورند که گیتار از سیتارای یونانی-آشوری (Greek Assyrian Cithara) که بوسیله رومی ها به اسپانیا آورده شده گرفته شده است.

در واقع می توان گفت گیتار نتیجه تحول لوت در اروپا است.

لوت نیز خود تحول یافته عود (به عربی العود=چوب) و بربط است.

طبق آنچه در تاریخ وجود دارد، زریاب نامی عود را به اندلس آورد و از آن پس این ساز در اسپانیا و دیگر مناطق اروپا رایج شد.

در دوره حکومت اسلام در اروپا، ساز گیتار توسط زریاب دارابگردی و چند تن از شاگردانش به آندلس برده شد.

آن زمان به گیتار، کیتارا یا قیتارا می‌گفتند و نام کنونی گیتار برگرفته از همین نام است. در واقع وجود پسوند تار در نام گیتار می‌تواند موید این باشد که گیتار سازی ایرانی است. اما هنوز دراین مورد قطعیتی وجود ندارد.

علت محبوبیت بالای گیتار در بین سایر آلات موسیقی چیست؟

همانطور که می دانید و در مطالب پیشین نیز به آن اشاره شده است، ساز گیتار یک ساز زهی است که آن را هم با انگشت ( فینگراستایل) و هم با زخمه یا پیک (پیک استایل) می‌نوازند .

هنچنین از این جهت که سیم‌های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می‌کنند، به سازهای گروه کوردوفون تعلق می گیرد.

این ساز علاوه بر داشتن قدمت تاریخی قابل توجه (چه از لحاظ ساختار آن و چه از لحاظ تکنیک‌های نوازندگی) توانسته‌است هم‌گام با تحولات موسیقی غرب پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

در نتیجه گونه‌های متفاوتی از آن بوجود آمده و هم اکنون جایگاه ویژه‌ای در موسیقی جهان دارد.

محبوبیت گیتار در بین علاقمندان به موسیقی همیشه قابل توجه بوده است.

دلیل این محبوبیت عوامل بسیار زیادی است که می توان به آن اشاره نمود، اما دلایل عمده و مهم این محبوبیت را می توان در دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

علت محبوبیت گیتار
علت محبوبیت گیتار

تنوع

یکی از دلایلی که باعث محبوبیت گیتار شده است، تنوع در مدل های آن است.

ساز گیتار انواع مختلفی دارد. ان تنوع هم در سایز و هم در مدل های گیتار قابل تشخیص است.

اما در حالت کلی گیتارها به دو دسته ی الکتریک و آکوستیک تقسیم می شوند. با هر دسته می توان سبک های متفاوتی را نواخت و هر نوع سلیقه ای با آن قابل اجراست.

قابلیت حمل

اگر از نظر فیزیکی این ساز را بررسی نماییم ،ابعاد و وزن مناسبی دارد. در واقع می توان گفت قابل حمل بودن گیتار یکی از مهمترین علت‌های محبوبیت آن است.

برخلاف پیانو و درام و ساز های دیگر که سنگین هستند و امکان حمل آنها وجود ندارد، گیتار را می‌توانید به هرجایی که می‌خواهید ببرید .

همین موضوع باعث می شود تا تجربه نواختن ساز در طبیعت و یا در بین جمع انگیزه ی یادگیری این ساز را بیشتر نماید.

قیمت مناسب

یکی از ویژگی‌های خوب این ساز ارزان بودن آن نسبت به سازهای دیگر مانند پیانو است. این ویژگی باعث می‌شود تعداد بیش‌تری از افراد، تشویق به خرید گیتار و یادگیری گیتار شوند.

با وجود آنکه قیمت گیتارهای با کیفیت و حرفه ای نیز می تواند بالا باشد اما برای شروع یادگیری می توان از مدل های ارزان تر استفاده نمود که همین موضوع برای هنرجویی که می خواهد تازه یادگیری ساز را شروع کند، بسیار حایز اهمیت است.

انواع گیتار
انواع گیتار

سرعت یادگیری بالا

موارد بالا دلایل اهمیت و محبوبیت گیتار بود اما اگر بخواهیم به اصلی ترین دلیل محبوبیت گیتار اشاره کنیم ، زمان کوتاه مورد نیاز برای آموزش گیتار می باشد، زیرا به خاطر قابلیت‌های این ساز و وجود منابع بسیار برای یادگیری، با سرعت خوبی می توان آن را یادگرفت.

جذابت همراهی

فرض کنید در جمعی فردی گیتار بنوازد ، سایرین نیز می توانند در همخوانی همراه شوند و این موضوع می تواند محبوبیت گیتار را دو چندان می کند.

آموزش گیتار

حال اگر شما هم با این تفاسیر به گیتار علاقمند شدید و یا دوست دارید نوازندگی با ساز گیتار را با اساتید بسیار خوب یاد بگیرید، در آموزشگاه موسیقی الهام که بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی در شرق تهران می باشد می توانید به راحتی و با روش های نوین آموزشی آموزش گیتار را فراگرفته و این ساز  دوست داشتنی را در دست گرفته و بنوازید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.