ریورب چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

ریورب، افکتی است فراتر از آنچه که بر روی هر صدا با میزانی مشخص و از روی عادت اعمال می کنید.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مفهوم ریورب بیشتر آشنا شوید.

ریورب چیست؟

ریورب یکی از پارامترهایی است که در مبحث میکس مورد استفاده قرار می گیرد. پلاگین تاثیر گذاری که ممکن است پیش از این با آن کار کرده باشید و با آن آشنا باشید؛ با این حال مهم ترین موضوع در کار با این ابزار استفاده درست از آن می باشد.

ریورب مجموعه ای از بازتاب های صوتی در فضاست که آنها را به دنبال صدای اصلی می شنویم.

اگر شما در اتاقی حضور داشته باشید که بازتاب صدای شما را با درجه بسیار پایینی کاهش دهد، می توانید این بازتاب ها را به عنوان تکرار مجدد صدای اصلی خود بشنوید.

این تکرار ها بسته به پارامترهای مختلفی نظیر دامنه، محتوای فرکانسی و شرایط فیزیکی اتاق نظیر ابعاد و حتی متریال یا جنس اشیاء موجود در اتاق بستگی دارد. در حالت معمول ما بازگشت صدا را به صورت یک تکرار متمایز نمی شنویم؛ چرا که زمان بین تولید صدا و بازگشت آن بسیار کوتاه است.

دو صدای مشابه که بیش از ۳۵ میلی ثانیه با یکدیگر فاصله دارند، قابلیت شنیده شدن را دارا هستند و به عنوان دو صدای جداگانه شناسایی می شوند. البته اگر این دو سیگنال مشابه در فاصله ای کمتر از ۳۵ میلی ثانیه به گوش ما برسند، آنها را به عنوان یک صدای واحد تشخیص می دهیم.

در دنیای آنالوگ و شبیه سازی های دیجیتال، ریورب با المان های کلیدی مختلفی تعیین می شود و تغییر هر یک از این المان ها می تواند کاملا صدای ریورب را عوض کند.

Early Reflections

یکی از این المان ها Early Reflections می باشد؛ اولین انعکاس ها برای رسیدن به میکروفون یا شنونده.

در واقع این ویژگی به ما کمک می کند تا منبع صدا را در یک نقطه متمرکز کرده و اندازه فضای ریورب را تعیین کنیم. فضاهای کوچک به دلیل نزدیکی سطوح، انعکاس های اولیه را به هم نزدیک می کند و اتاق های بزرگ دارای بازتاب های سریع تری هستند که به علت فاصله بین سطوح از هم با فاصله بیشتری شنیده می شوند.

Pre-Delay

پارامتر بعدی Pre-Delay می باشد که مقدار زمان بین صدای مستقیم و شروع اولین بازتاب ها را تعیین می کند. اتاق ها و فضاهای بزرگتر طبیعتا دارای Pre-Delay بیشتری نیز هستند؛ چرا که برای منبع صوتی زمان بیشتری طول می کشد تا به یک سطحی بخورد و به وسیله آن بازتاب پیدا کند.

Decay Time یا Reverb Time

Decay Time یا Reverb Time از دیگر المان های ریورب می باشد. تعریف این پارامتر عبارت است از مدت زمان لازم برای کاهش فشار صدا در یک اتاق تا ۶۰ دسی بل. اگر اتاق های بزرگ و کوچک با متریال مشابه ساخته شده باشند، اتاق بزرگتر Decay Time طولانی تری خواهد داشت.

Diffusion

یکی دیگر از پارامترهای ریورب Diffusion می باشد که به مبحث انتشار صوت و بازتاب اختصاص دارد. مقادیر کم آن منجر به کاهش تراکم انعکاس صدا و افزایش قابلیت شنوایی انعکاس های فردی می شود. در حالی که مقادیر بالا باعث افزایش تراکم انعکاس و البته یکنواخت شدن صدای کلی می شود.

Damping

Damping وظیفه جذب فرکانس های بالا در انعکاس را بر عهده دارد. بنابراین مقادیر کم در Damping موجب کاهش جذب فرکانس های بالا می شود، در حالی که انتخاب مقادیر بالا باعث جذب بیشتر این فرکانس ها می شوند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.