آیا جنس آرشه از دم اسب است؟

آیا جنس آرشه از دم اسب است؟

چند نوع از ساز ها برای نواخته شدن به آرشه نیاز دارند.بی شک ویولن از مهم ترین و شناخته شده ترین این ساز ها است.جنس آرشه در نوا و صدایی که ساز ایجاد می کند اثر گذار است. سوال متدوالی که پیرامون آرشه وجود دارد جنس آن است.آیا آیا جنس آرشه از دم اسب است؟

آیا جنس آرشه از دم اسب است؟

آرشه یا کمانه

آرشه یا کَمانه وسیله‌ای است که از آن برای نواختن ساز استفاده می‌شود. آرشه شامل یک چوب است که به دو سر آن موی دُم اسب متصل شده‌است.
موها در نوک آرشه با قطعه‌ای از جنس عاج یا استیل به چوب آرشه می‌چسبند. در ته آرشه قطعه‌ای به نام موگیر، که از چوب و صدف ساخته شده، کشیدگی موهای آرشه را تنظیم می‌کند. موگیر با پیچ به چوب آرشه متصل می‌شود.

تاریخچه آرشه

تاریخچهٔ استفاده از آرشه به‌طور قطع مشخص نیست. دریونان باستان نام و تصویری از آرشه وجود ندارد، اگرچه قرنها در اروپا ؛ یونان را خاستگاه آرشه می‌دانستند اما به نظر می رسد که این اشتباه به علت ترجمه اشتباه مضراب به آرشه حاصل شده است.

قدیمی ترین تصویر از آرشه

قدیمیترین تصویر از آرشه در یک کتاب مذهبی در اسپانیا از قرن ۱۱ میلادی به دست آمده اما قدیمی ترین نام از آرشه در یک سفرنامه به زبان عربی یافت شده است .
در سفرنامه‌ای که برای خلیفه هارون الرشید نوشته شده نوازندگان رومی در حال نواختن‌سازی با یک کمان گزارش شده‌اند. خوارزمی نیز پیش از آن در کتاب مفاتیح العلوم در قرن ۱۰ میلادی ذکر کرده که در خراسان رباب را با آرشه می‌نوازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.