ترانه مادر من در فیلم خواهران غریب از که بود؟

یکی از فیلم های بسیار جذاب و خاطره انگیز سینمای ایران، فیلم خواهران غریب می باشد که ترانه کوتاهی از این فیلم برای همیشه در ذهن ها جا دارد.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با اهنگساز این ترانه ماندگار آشنا شوید.

فیلم خواهران غریب

خواهران غریب، نام فیلمی ایرانی به کارگردانی کیومرث پوراحمد، و براساس کتاب خواهران غریب اریش کستنر است که در سال ۱۳۷۴ به نمایش در آمد. کیومرث پور احمد برای ساختن این فیلم برنده جایزه بهترین کارگردانی چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شد.

همچنین افسانه بایگان به خاطر بازی در این فیلم، دیپلم افتخار چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را از آن خود کرد. یکی از ویژگی‌های این فیلم، ترانه‌ها و سرودهایی است که در آن خوانده شد.

خلاصه ای از داستان فیلم

نرگس و نسرین دو دختر دبستانی در جشن مدرسه‌ها یکدیگر را می‌بینند و پی می‌برند که خواهران دوقلو هستند و پدر آهنگسازشان در گذشته از مادر آنها که خیاطی می‌کند، جدا شده بوده، اما این ماجرا را هرگز به آنها نگفته بودند.اما در نهایت با تلاش این دو کوذک پدر و مادر پس از سال ها جدایی زندگی مشترک دوباره خود را آغاز می نمایند.

مادر من مادر من تو یاری و یاور من

مادر من، مادر من تو یاری و یاور من

این آهنگ جاودانه با وجود آنکه بسیار کوتاه بود ، در فیلم بسیار زیبای سینمای ایران با نام خواهران غریب به هنرمندی زنده یاد استاد خسرو شکیبایی تهیه و پخش شد و اثری ماندگار را در تاریخ سینمای ایران به جا گذاشت .

با وجود شهرت این ترانه کوتاه شاید خیلی از افراد ندانند که آفریننده این ترانه زیبا چه فردی بوده است. در واقع موسیقی فیلم خواهران غریب اثر ماندگار استاد ناصر چشم آذر می باشد که با صدای خاص استاد خسرو شکیبایی زیبایی دو چندانی را به این فیلم افزود.

ناصر چشم آذر هنگام حضورش در یکی از قسمت‌های برنامه خندوانه، بخشی از شعر موسیقی «مادر من» را که در فیلم سینمایی «خواهران غریب» ساخته بود، روی صحنه خواند.

 

وفات استاد ناصر چشم آذز

خاطرنشان می‌شود؛ «ناصر چشم‌آذر» آهنگساز و نوازنده باسابقه موسیقی ایران صبح روز جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷ در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

روحشان شاد یادشان گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.