بیوگرافی پرویز منصوری از پیشگامان توسعه آموزش نوین موسیقی علمی

پرویز منصوری از مولفان و مدرسان تئوری موسیقی است که با فعالیت های بسیار مهم خود، تاثیر عمیقی بر موسیقی کشورمان داشته است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این استاد به نام کشورمان بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی پرویز منصوری

پرویز منصوری موسیقیدان، معلم و مولف ؛ مدرس تئوری موسیقی و منتقد موسیقی متولد ۱۳۰۳بود و موسیقی ایرانی را نزد موسی نی داود در دوره کوتاه و موسیقی کلاسیک اروپایی را در هنرستان موسیقی تهران از محضر حشمت سنجری و حسین ناصحی بهره برد.

وی سال‌ها استاد هنرستان‌های موسیقی در تهران بود و در سال‌های پس از انقلاب ؛ ادامه تحصیلات خود را در اتریش دنبال کرد. کتاب «تئوری بنیادی موسیقی» مشهورترین اثر اوست که در سال ۱۳۷۱ به عنوان «کتاب سال» در ایران برگزیده شد.

ازدیگر آثار این استاد موسیقی می توان به ترجمه کتاب های "چگونه از موسیقی لذت ببریم"و "دعوت به شنیدن" اشاره کرد.از او صدها نوشتار در زمینه نقد موسیقی، جامعه‌شناسی موسیقی، سازشناسی و… به زبان پارسی منتشر شده‌است.

گذری اجمالی بر زندگی نامه استاد پرویز منصوری

وی در  ۲۲ اسفند  ماه سال ۱۳۰۳ و در شهر همدان متولد شد . پس از مدتی به تهران آمد و کودکی خود را در تهران سپری کرد .

از سال های دبستان به نواختن ویولن روی آورد. چند ماهی نزد استاد موسی خان نی داوود به فراگیری این ساز پرداخت ولی چون این استاد موسیقی را بدون نت درس می داد او نزد روبیک گریگوریان به آموزش موسیقی غربی پرداخت.

سال ۱۳۲۰ همراه خانواده اش به اصفهان رفت. در آنجا ضمن تحصیل متوسطه نزد بوزاند گاسپاریان به آموزش موسیقی ادامه داد.

سال ۱۳۲۴ تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان سعدی اصفهان به پایان رسانید و به تهران بازگشت.

بیوگرافی پرویز منصوری از پیشگامان توسعه آموزش نوین موسیقی علمی

تحصیل در رشته موسیقی

در سال های  ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۸ تحصیل در هنرستان موسیقی را ادامه داد که در ابتدا ویولون را آموزش داد و سپس نزد حسین ناصحی به رشته آهنگسازی پرداخت.

سال ۱۳۲۸ برای امرار معاش ناچار به ترک تحصیل شد و به استخدام بانک ملی در آمد. در سال های مبارزه برای ملی شدن صنعت نفت به فعالیت سیاسی پرداخت.

پس از کودتای ۱۳۳۲ به خاطر فعالیت های سیاسی مدت یک سال را در زندان گذرانید.

ازسال  ۱۳۳۳ به آموزش خصوصی موسیقی در رشته های ویولن، سلفژ و هارمونی پرداخت.

سال ۱۳۳۶ در آزمون ورودی و ادامه تحصیل در هنرستان عالی موسیقی در رشته آهنگسازی زیر نظر یک استاد اتریشی به نام هایمو تویبر(Heimo Täuber)  موفقیت کسب کرد  .

سفر به اتریش

همین استاد او را تشویق کرد که برای ادامه تحصیل به اتریش برود. در همین زمان در اداره ی هنرهای زیبا هم به کار اشتغال داشت.

در سال۱۳۴۱ به اتریش و تحصیل در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی در رشته آهنگسازی زیر نظر هانس یلینک(Hanns Jelinek)  سفر کرد . سال ۱۳۴۹ پس از اتمام تحصیل و گرفتن پایان نامه ی این آکادمی به ایران بازگشت.

ازسال  ۱۳۴۹ تا اوایل انقلاب به تدریس در هنرستان های موسیقی، دانشگاه و تلویزیون اشتغال داشت. پس از انقلاب فرهنگی وتعطیل هنرستان های موسیقی منصوری به تدریس خصوصی پرداخت.

او مقیم اتریش بود ولی هر سال برای نشر کتاب هایش ویا تشکیل کلاس های آموزشی چند ماه را در ایران می گذراند.

پرویز منصوری از مدرسان قدیمی و شناخته شده تئوری موسیقی در ایران است که اغلب موسیقیدانان و نوازندگان برجسته فعلی از شاگردان وی به شمار می‌روند.

پیشگامان توسعه آموزش نوین موسیقی علمی

پرویز منصوری به عنوان یکی از تاثیرگذار‌ترین معلمان و پیشگامان توسعه آموزش نوین موسیقی علمی در ایران شناخته شده و تا کنون ده‌ها تالیف و مقاله ارزشمند در زمینه موسیقی ایرانی نوشته است.

پنجاه سال تمرین و تسلط او به زبان آلمانی، از او مترجمی قابل اعتماد ساخته و دانش نظری سطح بالای او در موسیقی و حس امانتداری و دقتش، او را شخصیتی معرفی می‌کند که می تواند برای آنها که می خواهند جدی و با مسؤولیت کارکنند، الگو و شاخص باشد.

در میان فهرست آثار پرویز منصوری، جای یک کتاب خالی است و آن مجموعه مقاله ها و مصاحبه های اندک شمار اوست.

بزرگ ترین خدمت استاد منصوری تألیف و ترجمه کتاب های بنیادی برای آموزش موسیقی بوده است. او زمانی این کار را آغاز کرد که فقدان منابع علمی موسیقی در ایران بشدت احساس می شد.

وفات

وی در سال ۱۳۹۰ دیده بر جهان فرو بست.یادش گرامی و روحش قرین رحمت باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.