بالاترین عمل پرستش در کلیسای غرب با فرم مس

از گذشته های دور موسیقی در مراسم های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است.نوع موسیقی و سبک آن نشان دهنده نوع مراسم بود.از مراسم مذهبی گرفته تا حماسی و حتی جنگ ها.همانطور که گفته شد موسیقی در مراسم مذهبی نیز کاربردداشته است.یکی از ملموس ترین نوع این استفاده را می توان در کلیسا ها دید.در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا فرم موسیقی مس را مورد بررسی قرار دهیم که در مراسم مذهبی و در کلیساها مورد استفاده قرار می گیرد.با ما همراه باشید.

فرم موسیقی مس

این نام (Mass ) توسط روحانیون از یک انجمن مذهبی کلیسا استخراج شده است. مس فرمی از آهنگسازی روحانی و مقدس می باشد که تنظیم کُرال مجموعه ای ثابت از مناجات های عشاء ربانی به موسیقی ست. این عنوان، به بالاترین عمل پرستش در کلیسای غرب، اطلاق می شود و مختص قربانیان صلیب و قسمتی از مراسم مذهبی شامگاهی کلیسا است.

در مس با فرم و اشکال مختلفی روبه رو هستیم.  اکثر مَس ها بر روی مناجات های لاتینی، زبان مقدس مناجات های کلیسای کاتولیک روم، تنظیم شده اند. تعداد قابل توجهی مَس نیز به زبان کشورهای غیر کاتولیک که در آن ها عبادت به زبان های بومی انجام می شود نوشته شده است.

مَس های موسیقایی نام خود را از مناجات های کاتولیک با همین نام مَس (به لاتین "the Mass") می گیرند، که ممکن است بعد از نام مَس نام دیگری نیز داشته باشند، نظیرمیسا سولمنیس  ساخته بتهوون.

مس در کلیسای کاتولیک

مس که یک رشته آوازهای مذهبی است که در کلیسای کاتولیک برای متن یک دعا خوانده می شود و رکوئیم (مرثیه) که بیشتر به یادبود مردگان ساخته و اجرا می شود و معنای آرامش دارد و فرم های دیگری نظیر کائنات و موتت که بیشتر برای خواندن و کلام و آواز است توجه آهنگسازان دوره بعد مثل دوره کلاسیک را جلب کرده و از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

به عبارتی دیگر مس آهنگی است که از بخش‌های تغییرناپذیر مراسم عشای ربّانی مسیحی تشکیل شده است، یعنی کی‌ریه ؛ گلوریا ؛ کرِدو ؛  سانکتوس ؛  با بندیکتوس ؛  و آگنوس دِئی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.