انواع پوست تنبک و مشخصات آن ها

تنبک (تمبک، دمبک، دندونک و ضَرب) یکی از سازهای کوبه‌ای ایرانی است. پوست ساز در کیفیت و صدای ساز موثر است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با انواع پوست تنبک و مشخصات آن ها بیشتر آشنا شوید.

انواع پوست تنبک و مشخصات آن ها

شناخت انواع پوست هایی که در ساخت تنبک به کار می رود می تواند به پیشرف یک نوازنده و انتخاب صحیح تر کمک نماید.

انواع پوست تنبک:

عمده ترین پوستی که برای تنیک استفاده می شود شتر،گوساله و در نهایت پوست بز و پوست های مثل آهو ،خرگوش و... اصلا استفاده نمی شود

مشخصات پوست ها :

انواع پوست تنبک

 پوست شتر : این پوست شتر ، پوستی کلف است (بستگی به عمر شتر و مکان پوست آن دارد مثلا پوست گردن یا پوست زیر شکم و ...) رنگ آن مایل به خاکستری و یا تقریبا مشکی تیره با خال ها خاکستری و بعضا هم قهوه ای مانند و در کل تیره رنگ است .

پوست گوساله :این پوست نسبت به پوست شتر معمولا نازک تر و رنگ آن مایل به شیری و سفید پوست

پوست بز : پوستی بسیار نازک، در واقع کمی کلفت تر از پوست دف (بره) می باشد و رنگ آن هم قهوه ای کم رنگ است .

کدام پوست برای تنبک بهتر است؟

پوست انتخابی شما بستگی به صدای مد نظر و نوع ساخت تنبک شما بر می گردد. توجه داشته باشید که در کل هیچ صدایی بد نیست بلکه سلیقه و احساس خود شماست که یک صدا را زیبا و صدای دگر را زشت تعبیر می کنید به عنوان مثال بعضی ها صدای تیز (مجلسی-خاطور) یا بم (کلاسیک) را دوست دارند. و معمولا بیشترین ایراد صدایی برای تنبک در مورد کر بود ساز است که ۹۰% بر می گردد به جنس پوست و نوع کشیدن پوست

انتخاب پوست تنبک:

انتخاب پوست تنبک بستگی به صدای مد نظر و نوع ساخت تنبک شما دارد. در کل هیچ صدایی بد نیست و به مهارت و سلیقه شما نیز بستگی پیدا می کند .

چگونگی انتخاب پوست تنبک:

۱-در مورد ساز های با صدایی تقریبا جیغ مانند و حجم صدای زیاد مثل ضرب زورخانه پوست گوساله بسیار نازک و یا پوست بز استفاده می شود.

۲-اگر تنبک شما دارای ویژگی هایی مثل : چوب ضعیف ، داشتن ایراد چوبی زیاد مثل گره ، عدم وجود طوق اضافی داخلی هست از به کار بردن پوست های کلفت جدا خوداری کنید چون به شدّت به ساز شما آسیب می رساند و در بعضی موراد ساز شما را کاملا از بین می برد.

۳-اگر به دنبال صدای بم با حجم زیاد هستید بهترین حالت استفاده از پوست گوساله کلفت یا شتر کلفت می باشد.

۴-اگر به دنبال صدای تیز هستید انتخاب اول شما باید پوست شتر نازک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.