آشنایی با سبک موسیقی راک

آشنایی با سبک موسیقی راک

هر قطعه موسیقی با توجه به ویژگی‌هایی همچون دوره‌ی زمانی، نحوه‌ای اجرا، نوع سازهای به کار رفته در اجرا، ویژگی‌های جغرافیایی آن و… در یک سبک گنجانده می‌شود.سبک موسیقی راک نیز طرفداران خاص خودش را دارد.

ژانر موسیقی راک از راک‌اندرول نشأت گرفته است و در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی در آمریکا آغاز شده است. قاره‌ی امریکا مکانی است سبک راک (Rock) در آن رواج بیشتری دارد.

این سبک موسیقی در دهه ۵۰ میلادی تحت عنوان «راک اند رول» شکل گرفت و در دهه بعدی در اروپا و آمریکا گسترش یافت. نام راک کوتاه شده عبارت راک اند رول است و از فعل to rock در زبان انگلیسی به معنای جنباندن و تکان خوردن می‌آید.

آشنایی با سبک موسیقی راک

نحوه تشخیص راک از سایر موسیقی ها

تشخیص سبک موسیقی راک به خاطر تنوع زیاد آن و برخی ویژگی‌های مشترکی که با دیگر سبک‌ها دارد، کمی دشوار است. ولی یکی از مشخصه‌های بارز آن یک ملودی محور با ریتم چهار چهار ۴/۴ است که روی ضرب‌های قوی به شدت تاکید می‌کند.

ساز های مورد استفاده در ژانر راک

ساز اصلی که در این سبک استفاده می‌شود گیتار الکتریک و در کنار آن گیتار باس و درامز است. به طور کلی یکی از راه های تشخیص این سبک وجود صدای گیتار الکتریک می‌باشد.

سبک های موسیقی راک

راک اند رول،

پاپ راک

سافت راک،

گرانج،

الترناتیو راک،

هارد راک،

پانک راک،

بریت پاپ

متات

و غیره

تفاوت موسیقی پاپ و راک چیست

دلیل تفاوت سبک های مختلف موسیقی از جمله موسیقی پاپ و راک از هم به چند مورد بر می گردد، اما باید توجه داشت که این موسیقی ها تفاوت جزئی با هم دارند و شباهت آنها با یکدیگر بسیار زیاد است و اگر کسی آگاهی در مورد سبک های موسیقی مانند پاپ و راک را نداشته باشد ممکن است آنها را با هم اشتباه بگیرید. با این حال تفاوت های این دو سبک موسیقی عبارتند از:

۱- تفاوت در شعر و موسیقی:

یکی از تفاوت هایی که بین موسیقی پاپ و راک وجود دارد به شعر و آهنگ این دو سبک موسیقی مربوط می شود. شعر و آهنگ موسیقی راک خشن و اعتراضی است. در سبک موسیقی راک شعرها هر چند مانند سبک پاپ احساسی است، ولی در آنها نشانه هایی از سایر زمینه های که بیشتر زمینه های سیاسی و اجتماعی هستند را می توان یافت که نیروی محرکه‌ای برای جنبش‌های فرهنگی و سیاسی بود که منجر به پدید آمدن خرده فرهنگ‌هایی نظیر مدها و راکرها در بریتانیا و هیپی‌ها شد که در دهه شصت در سن فرانسیسکوی ایالات متحده متولد شدند.
در حالی که شعر و موسیقی پاپ آرام و عامه پسند است و بیشتر شبیه موسیقی کلاسیک می باشد.

۲- تفاوت در آلات موسیقی پاپ و راک

بی تردید وقتی دو سبک موسیقی راک و پاپ از لحاظ شعر و موسیقی با هم تفاوت داشتند یعنی یک خشن و دیگری آرام است. لذا آلات موسیقیایی این دو سبک هم از یکدیگر فرق می کند. در سبک راک بر خلاف پاپ از آلات موسیقی خشن و بیس های بالا و زننده استفاده می شود. به همین دلیل است که موسیقی ها را اغلب از طریق جنبه‌های تکنیکی مانند سازهایی که برای اجرای آنها استفاده می‌شود نیز طبقه‌بندی می‌کنند.

۳- تفاوت در نوع ملودی

ملودی دو سبک پاپ و راک نیز هم از هم متمایز است. چرا که نمی توان اشعاری که حالت اعتراضی و خشن دارند را بر روی ملود لایت و سبک اجرا نمود. این اشعار نیاز به ملودی خشن دارند. شاخصه سبک موسیقی راک ملودی صوتی و آوایی همراه با هارمونی است که توسط گیتار الکتریک، گیتار بیس و درامز و اغلب با تأکید روی ضرب‌های قوی پشتیبانی می‌شود.

۴- تفاوت در درون مایه

در حالی درون مایه موسیقی راک اعتراضی و خشن است، اما درون مایه موسیقی پاپ درون مایه پر از نشاط و شادی و جنبه آرامش بخش آن است. زیرا می دانیم که همه مردم در یک سطح نیستند اما وقتی قرار است قطعه ای با عنوان پاپ ساخته شود و برای آنکه بتوان آنرا پاپ نامید، باید نوعی باشد که ضمن شادی آور بودن آن و یا حتی اگر غمگین باشد، باید بر گرفته از بطن اجتماع و دل مردم باشد تا وقتی که متن قطعه آن به صورت موسیقی به گوش مردم می رسد به آنها احساس شادی و یا اگر غمگین هستند مایه تسکین و امیدواری و دل داری آنها باشد.

اگر به این سبک علاقمند هستید می توانید با فراگیری ساز اصلی این موسیقی ، یعنی گیتار الکتریک در آموزشگاه موسیقی الهام به عرصه ژانز راک قدم بگذارید.آموزشگاه موسیقی الهام، بزرگترین آموزشگاه موسیقی منطقه نارمک آماده ارائه بهترین روش های آموزشی به شما علاقمندان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.