آشنایی با دیجیریدو ،یک ساز بادی چوبی

دنیای موسیقی بسیار گشترده است و همین گستردگی را می توان در تنوع ساز ها نیز مشاهده نمود.در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم ساز دیجیریدو را که یک ساز بادی چوبی است به شما معرفی کنیم.با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

دیجیریدو یک ساز بادی چوبی

دیجیریدو یک ساز بادی چوبی است. بادی بودن آن به این معنی است که صدا از طریق دمیدن هوا در آن، تولید می‌شود و چوبی بودن هم که نشان از جنس و ساختمان آن دارد که از چوب ساخته شده است. این ساز را در قدیم با عنوان ترومپت چوبی هم می‌شناختند.

دیجیریدو (didjeridu) سازی است که توسط بومیان استرالیای شمالی به احتمال قوی ۱۵۰۰ سال قبل پدید آمد و هنوز نیز در استرالیا و سایر نقاط دنیا بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام این ساز یک نام‌آوا است که غربیان برای آن انتخاب کرده‌اند.در گذشته مراسم رقص و آوازهای آیینی بومیان استرالیا با نوای دیجیریدو همراه بود .

این ساز گاهی اوقات به عنوان ترومپت چوبی یا drone pipe شناخته می‌شود. موسیقی‌شناسان این ساز را به عنوان ساز ایروفون (هواصدا) برنجی طبقه‌بندی می‌کنند.

آشنایی با دیجیریدو ،یک ساز بادی چوبی

عمر واقعی ساز

هیچگونه منبع موثقی درباره عمر واقعی این ساز وجود ندارد. باستان‌شناسان با مطالعه سنگ‌ها و صخره‌ها و بر اساس نقاشی‌های دیواره‌های غارها و پناهگاه‌های آن دوران، می‌گویند که مردم نواحی کاکادو (Kakadu) از سرزمین شمالی استرالیا این ساز را کمتر از هزار سال بکار می‌برده‌اند. در یک نقاشی واضح در گینگا واردلیرمنگ (Ginga Wardelirrhmeng) در کرانه شمالی فلات آرنهم (Arnhem Land) بر روی صخره‌ها مربوط به ۱۵۰۰ سال قبل، نوازنده دیگریدو و دو خواننده در یک مراسم اوبار (Ubarr) دیده می‌شوند.

فلسفه نامگذاری این ساز:

توضیح دیگر درباره فلسفه نام‌گذاری این ساز این است که دیگریدو تحریفی از عبارت dúdaire dubh یا dúidire dúth در زبان ایرلندی است که این امر نیز بحث برانگیز است. Dúdaire/dúidire اسمی که با توجه به محتوا ممکن است به معنای ترومپت نواز، زمزمه کننده، فرد با گردن دراز، فوت کننده، استراق سمع کننده یا کسیکه پشت هم سیگار می‌کشد، باشد در حالیکه dubh به معنای black و dúth به معنای بومی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.