تفاوت های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک در چیست؟

بررسی تفاوت های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

گیتار یکی از ساز ها مهم و محبوبی است که تقریبا در انواع موسیقی ها به چشم می خورد.همچنین به یکی از معروف ترین سازهای معاصر تبدیل شده است .گیتار انواع مختلفی دارد که کاربردهای آن نیز با توجه به نوع آن تغییر می کند. گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک از انواع مدل گیتار هستند .

یکی از سوالاتی که برای هنرجویان و علاقمندان به گیتار ایجاد می شود، تفاوت دو نوع می باشد.در ادامه یان مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به این موضوه پرداخته شده است.

برای آنکه بتوان تفاوت ها را بهتر متوجه شد،باید در ابتدا شناخت کاملی از این دو نوع گیتا ر داشته باشید.

تفاوت های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

گیتار کلاسیک (classic guitar  ) :

از مرسوم ترین انواع گیتار در ایران ، گیتار کلاسیک می باشد . ساختار این گیتار از ۳ سیم نایلونی و ۳ سیم ابریشمی ، که با سیم پیچ فلزی پیچیده شده تشکیل می شود .

صدای آن نسبت به انواع دیگر گیتارها نرم تر و لطیف تر است و نوازندگی با آن به دلیل جنس سیم ها نسبتا راحت تر می باشد.

در سبک نواختن با گیتار کلاسیک می توانید قطعات سبک و ملودی بنوازید . در واقع ملودی نوازی و آژیر نقش اصلی در گیتار کلاسیک را دارند . گیتار کلاسیک به عنوان ساز تک نواز هم نیز شناخته می شود.

گیتار آکوستیک ( Acoustic guitar ) :

گیتار آکوستیک تقویت کننده ندارد و صدای آن را جز بدنه اش تشدید نمی کند ، صدای سیم ها در بدنه چوبی تو خالی آن تقویت می شود . جنس سیم های گیتار آکوستیک فلزی می باشد و کاسه صدای بزرگ تری دارد . سبک نواختن گیتار آکوستیک موسیقی های راک ، کانتری و بلوز می باشد . تنوع اجرا در گیتار آکوستیک از انواع دیگر بیشتر است و می توانید برای نواختن از هر سبکی استفاده کنید که به اصطلاح به آن ساز چند کاره می گویند . در واقع سیم های استیل آن می باشد که این چنین قدرتی را به این ساز می دهد .

دسته گیتار آکوستیک باریکتر می باشد ، تکنیک هایی که با ساز کلاسیک نمی شود اجرا کرد ، با این نوع گیتار به راحتی اجرا می شود .

تفاوت های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

شناخت تفاوت ها

در نگاه اول گیتار آکوستیک و کلاسیک شبیه هم به نظر می رسند، اما در صدا و طراحی تفاوت های چشم گیری دارند.

بدنه

بدنه ی گیتارهای کلاسیک نسبت به گیتارهای آکوستیک بسیار متفاوت است . بدین گونه که گیتار کلاسیک نسبت به گیتار آکوستیک کوچکتر است و فرو رفتگی دو طرف بدنه ی گیتارها که به ( کمر ) معروف است در گیتارهای کلاسیک باریکتر می باشد به همین دلیل نواختن با این گیتار آن هم در حالت نشسته راحت تر می باشد . اما در مقابل اکثرا گیتارهای آکوستیک دارای بدنه ای به نام دردنات ( dreadnought ) می باشند ، که بزرگ تر از گیتارهای کلاسیک هستند و به همین دلیل بیس صدای بیشتری دارند .

در برخی از گیتارهای آکوستیک بخش بالایی گیتار به شکلی طراحی شده است که نوازنده می تواند به فرت های پایین تر به راحتی دسترسی پیدا کند که این مزیت در گیتارهای کلاسیک بسیار کم یاب است ، به این مزیت در گیتارهای آکوستیک به اصطلاح کات اوی ( cut-away ) می گویند .

صفحه انگشت گذاری ( فرت برد )

در گیتار کلاسیک صفحه انگشت گذاری آن به شکل قابل توجهی از گیتار آکوستیک پهن تر می باشد ، به همین دلیل احتمال خطا در گیتار کلاسیک پایین تر می باشد . هر چند که برخی بر این باورند ، این فرت بردها سرعت نوازندگی را مخصوصا در زمان جابه جایی دست در طول دسته را پایین می آورند .

جنس سیم

گیتارهای نایلون یکی از نام های گیتار کلاسیک است . چون در ساختارشان از سیم های نایلون استفاده شده است . در گیتارهای آکوستیک معمولا از سیم های استیل استفاده می کنند .

سیم های نایلون و استیل صداهای کاملا متفاوتی دارند ، همچنین در زمان لمس و اجرا حس های متفاوتی را به شنونده منتقل می کنند ، بدین صورت که سیم های نایلون صداهای گرم و ملایمی دارند ، اما سیم های استیل معمولا صداهای شفاف و با رزونانس بالا دارند . یکی از دلایل محبوبیت گیتار کلاسیک بین تازه کاران ، سیم های نایلون آن می باشد که دارای قطر بیشتری می باشد و به دست کمتر فشار می آورند .

در مقابل سیم گیتار آکوستیک معمولا جنسشان از نیکل و برنز است و این سیم ها ، فلزی و نازک هستند ، به همین دلیل کمی بیشتر به انگشتان فشار وارد می کنند .

صدای گیتار

با توجه به نوع سیم و بدنه ،حتما صداهای متفاوتی نیز دارند.بدین گونه که اگر ، به موسیقی پاپ ایرانی ، گروه هایی مثل جسی کینگ و گیتار فلامینگو و اسپانیایی علاقه دارید ، بهترین گزینه گیتار کلاسیک می باشد .

در مقابل بسیاری از ترانه های راک آمریکایی ، پاپ و اروپایی با گیتارهای آکوستیک اجرا می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *