گیتار هفت سیم چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

گیتار نوعی ساز زهی  است که با پیک یا انگشت نواخته می‌شود و از این جهت که سیم‌های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می‌کنند، به سازهای گروه کوردوفون به یا زه‌صدا تعلق دارد. این نوع گیتار شش سیم دارد اما گیتار هفت سیم نیز یکی از انواع گیتارها به شمار می آید که اگرچه در ساختار تفاوت چندانی ندارد اما مسلما دارای تفاوت است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام بخوانید گیتار هفت سیم چیست و چه ویژگی هایی دارد.

گیتار هفت سیم چیست؟

از نظر ساختار ، گیتار هفت سیم تفاوتی با گیتار شش سیم ندارد ، به جز اندازه ، شکل و تعداد سیم ها.همراه با یک گیتار ۷ سیم، نوازنده فراتر از آنچه از یک گیتار ۶ سیم دریافت می کرد را در اختیار خواهد داشت، اما از دید بسیاری از نوازندگان گیتار ۷ سیم یک ساز عجیب و غیر طبیعی است. با کمی تمرین، یک گیتار ۷ سیم می‌تواند افق‌های نوازندگی جدیدی را برای شما باز کند.

مطمئنا، شما می توانید گیتار ۶ سیم Les Paul مورد علاقه خود را در دست بگیرید و دائما آن را روی B یا Drop B تیون یا تنظیم کنید، اما تبدیل کردن یک گیتار خوب به یک گیتار آتشین نیازمند تنظیمات بیشتری است. برخی مدعی هستند که رزونانس صدای یک گیتار ۷ سیم متفاوت است زیرا چوب بیشتر، سطح بیشتر، و رزونانس هارمونیک وسیع تری برای آن در نظر گرفته شده است.

بسیاری از گیتارهایی که دارای سیم هفتم هستند به خاطر اینکه یک سیم بیس بیش تر دارند فقط برای اجرای ریتم مورد استفاده می گیرند.

البته از دیگر کاربردهای گیتارهای دارای سیم اضافه می توان به استفاده از آن ها در نوازندگی لید اشاره کرد.

به این منظور نوازنده باید گام‌ ها و ارپجیوهای معمولی گیتار لید خود را به سیم سل یا سیم هفتم گسترش دهد.از این راه گیتار لید شما رنج صدایی نزدیک‌ تر به پیانو خواهد داشت.

گیتار هفت سیم

برخی مزایای گیتار ۷ استرینگ

به آهنگ‌هایی که توسط گروه هالی موسیقی با گیتار ۶ سیم و تیون B نواخته می‌شوند گوش فرا دهید و آن را با گیتار ۷ سیم مقایسه کنید. تفاوتی در این بین وجود دارد! به طور کلی صدای یک گیتار ۷ سیم واضح تر و مفصل تر است.

برخی گمان می‌کنند که این موضوع به دلیل پیکاپ‌های این سبک از گیتار است، و بسیاری از تولید کنندگان پیکاپ  با ارائه پیکاپ های Down-Tune این کیفیت را برای گیتارهای ۷ سیم ایجاد کرده‌اند. برخی دیگر بر این نظرند که دلیل رزونانس صدای متفاوت گیتار ۷ سیم، چوب بیشتر، سطح بیشتر و رزونانس هارمونیک بیشتر در طراحی آن است.

گیتارهای ۷ سیم گزینه‌های آکورد صدای بیشتری نسبت به مدل ۶ سیم ارائه می‌دهد. اگر گیتار ۶ سیم خود را به B تنظیم کنید، تمام کاری که انجام می‌دهید انتقال دامنه ساز است، نه افزایش آن.

از طرف دیگر گیتار ۷ سیم باعث می‌شود که فضای بیشتری برای نوازندگیتان در اختیار داشته باشید. برای آن دسته از افرادی که آکوردها را می‌شناسند، این گیتارها صدای بیشتری را برای شما فراهم می‌کند.

علی رغم آنچه ممکن است دیگران به شما بگویند، از گیتار ۷ سیم می‌توان برای ژانرهای موسیقی مختلفی استفاده کرد. دلیلی وجود دارد که نوازندگان حرفه‌ای از جمله Chris Broderick از گروه Megadeth از یک تبر بزرگ‌تر استفاده می‌کنند. دلیل استفاده آن‌ها از این مدل گیتار این است که با وجود دامنه گسترده تر، ایجاد صداهای کلاسیک بهتر و بیشتری ممکن خواهد شد.

با گیتار ۷ سیم می توانید جز بنوازید

نوازندگان جز ده ها سال است که از گیتار ۷ سیم استفاده می‌کنند. در دهه ۳۰، George Van Eps یک گیتار ۷ سیم برای خود طراحی کرد، این گیتار signature ممکن است اولین تولید انبوه این سبک از گیتار برای بازار بوده باشد.

نوازندگان دیگری هم که از کیفیت گیتار Van Eps حیرت زده شده بودند به سرعت به دنیال تهیه این گیتار می‌گشتند. بر خلاف استدلال رایج، گیتار ۷ سیم برای سبک‌های کلاسیک، جز، Death metal و بسیاری سبک‌های دیگر نیز مناسب می‌باشد.

شما قادر خواهید بود هر آهنگی که با گیتار ۶ سیم قابل اجرا بوده را   با این گیتار ۷ سیم اجرا کنید، و در بیشتر مواقع حتی احتیاجی به تغییر تیون خود نخواهید داشت. اما احساس موفقیت زمانی است که قادر خواهید بود آهنگ‌های خود را از یک گیتار ۷ سیم به یک گیتار ۶ سیم انتقال دهید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.