گلیساندو در موسیقی به چه معناست؟ 

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

آیا تا به حال واژه گلیساندو را شنیده اید؟ گلیساندو در واقع یک تکنیک در اجرا می باشد که در هنگام نواختن بعضی از سازها استفاده می شود. اگر می خواهید با این تکنیک آشنا شوید، ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را بخوانید.

گلیساندو، فنی در اجرای موسیقی

گلیساندو، لَغْزه، یا سُرش نغمه‌ای، فنی در اجرای موسیقی  است که در آن، نوازنده محدوده ای صوتی را به صورت سُراندن و با گذر از همهٔ نغمه‌های قابل اجرای یک ساز در آن محدوده اجرا می‌کند.

اجرای تکنیک گلیساندو

اجرای آن بر روی ساز، با سُرانیدن انگشت در طول سیم  از پایین به بالا یا به‌عکس انجام می‌شود. در سُرش نغمه‌ای، روش اجرای گام  به صورتی است که هرنت  به نُتِ قبلی یا بعدیِ آن چسبیده باشد این تکنیک از جمله تکنیک هایی است  که در نوازندگی بسیاری از سازها استفاده می شود.

در واقع، گلیساندو یک اسلاید موزیکال است. واژه gelissado از واژه فرانسوی gelissez  گرفته شده است که در لغت به معنی سرخوردن است.

اگر بخواهیم کمی دقیق تر بیان کنیم، گلیساندو در موسیقی گام سریع بی وقفه ای است که با لغزاندن انگشت روی کلاویه ها یا سیم های هارپ یا دسته انگشت گذاری ویولن یا گیتار حاصل می شود، در سازهای بادی این حرکت با آوای لغزان پیوند دارد.

نحوه نگارش گلیساندو

با دنبال کردن نت اولیه با یک خط ، گاه موج دار ، در جهت دلخواه ، که اغلب با اختصار gliss  همراه است نشان داده می شود. گاهی اوقات ، نت های مورد نظر در روش استاندارد (یعنی نیمه نیمه ها) همراه با کلمه glissando مشخص می شوند.

گلیساندو گلیساندو

آیا تکنیک گلیساندو فقط در پیانو اجرا می شود؟

شاید دروهله اول به نظر برسد که این تکنیک تنها برای سازی خاص کاربرد دارد اما باید بدانیم که تکنیک گلیساندو برای انواع ساز در دسته بندی سازهای مختف مثل سازهای کوبه ای،مضرابی،آرشه ای،…کاربرد دارد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.