آیا با گزش در موسیقی یا موردنت آشنایی دارید؟

آیا با گزش در موسیقی یا موردنت  آشنایی دارید؟

برای آنکه بتوانید موسیقی را درک کنید در ابتدا باید با زبان موسیقی آشنا باشید. دانستن تئوری موسیقی اولین قدمی است که هر هنرجو باید آن راطی نموده و فراگیرد. در این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام ،شما را با مفهومی مهم و کاربردی به نام گزش و یا موردنت (mordent ) آشنا خواهیم نمود.

نشانه های موسیقی

در تئوری موسیقی نشانه های موسیقی به دو دسته ی درون حامل و بیرون حامل تقسیم می شوند.

نشانه های درون حامل به دو دسته ی نشانه های نت واره و نشانه های فرمال تقسیم می شوند. گزش یا موردنت  ( mordent ) یکی از نشانه های نت واره می باشد.

گزش در موسیقی

گزش در موسیقی به عنوان نت زینت استفاده می‌شود. هدف استفاده از گزش اشاره سریع به یک نت دیگر و سپس برگشت به نت اصلی می‌باشد.

گزش در موسیقی یا موردنت

نحوه قرارگیری گزش

نحوه قرارگیری گزش بر روی نت به دو صورت می‌باشد:

اشاره سریع به نت بالاتر و برگشت

اشاره سریع به نت پایین و برگشت

اگر نت دارا.ی علامت ♭ یا ♯ باشد به معنای آن است که نتی که می‌خواهیم با گزش اجرا کنیم بمل یا دیز است

دقت کنید این نت گزیده شده باید دیز و بمل بودنش مطابق سرکلید گاممان باشد یعنی فاصلهٔ دیاتونیک ما باید طبق گام باشد. اگر آهنگساز بخواهد نتی خارج از گام گزیده شود، علامت تغییر دهندهٔ دلخواهش را روی نشانهٔ گزش می‌گذارد.

در گزش تحتانی برعکس عمل می‌کنیم یعنی جَلدی به نت پایینی می‌رویم و جَلدی بر می‌گردیم!  علامت آن هم همان است به اضافهٔ یک خط کوچک. در اینجا اگر بخواهیم به نتی با علائم تغییردهندهٔ خارج از گام برویم، دیز و بمل را زیر علامت گزش می‌گذاریم.

همانطور که گفته شد گزش یکی از نشانه های موسیقی است و در موسیقی نشانه های مهم دیگری نیز وجود دارد که برای درکبهتر موسیقی باید با این مفاهیم به طور کلی آشنا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.