چه کار هایی را باید برای گرم کردن صدا انجام دهیم؟

یک خواننده حرفه ای و خوب نیاز به یک لحن مناسب و واضح دارد. پیشرفت صدا کار سختی نیست به شرط آنکه افراد تمرین و پشتکار را در کنار آموختن مهارت های لازم داشته باشند.در ادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با کارهایی که باید برای گرم کردن صدا انجام دهید آشنا شوید.

چه کار هایی را باید برای گرم کردن صدا انجام دهیم؟

گرم کردن اولیه تارهای صوتی

همانطور که قبل از ورزش لازم است بدنتان را گرم کنید، برای خواندن و حتی سخرانی  هم نیاز به گرم کردن دارید.

مراحل آماده سازی صدا برای تمرین های مناسب

۱ - قبل از اینکه شروع به خواندن کنید،آکوردهای تارهای صوتی خود را آرام کنید:

آکوردهای صوتی ضعیف به این معنی است که شما نمیتوانید به نکات بالا به خوبی عمل کنید. مام....همم........هم را در نتهای مختلف انجام دهید به جای دو ر می....و حداقل چند دقیقه پس از آن صبر کنید.

 ۲- خودتان را مجبور به خواندن با نت بالا نکنید:

وقتی که شما نیاز به خواندن با نت بالا دارید.بیش از حد سخت و سفت نکنید ، استراحت کنید و اجازه بدهید تا صدایتان به آرامی و کم کم بالا بیاید.اما همچنان کنترل کردن خود را ادامه دهید و نگهدارید اگر صدایتان مجبور به نت بالا کنید به یک نت بد خواهید رسید.

 ۳- نوشیدنی های ولرم زیادی بنوشید:

نه یخ زده و نه داغ و خیلی گرم ، این برای تارهای صوتی شما و مفید است.زیرا به سادگی آنها را هیدراته میکند و باعث میشود که بلغم یا مخاطتان بیش از حد پاک شود. آب سرد موجب شوک و تشدید تارهای صوتی و گلوی شما خواهد شد.

 ۴ - تمرین عمیق نفس کشیدن:

برای دیافراگم خود،نفس کشیدن عمیق را به یک عادت تبدیل کنید با انجام مداوم و هر روزه به جای نفس آرام،و نگه داشتن هوا درون سینه خود،تمرین کنید تا نفس کشیدن عمیق جزء عادات شما شود ، اگر به طور صحیح نفس بکشید،قسمت پایینی شکم شما گسترش میابد،نه قفسه سینه شما.

۵ - تعریف تمرین زمان مناسب برای نفس کشیدن در هنگام آواز:

در نوشته ها و نت های معمولی عبارات،اغلب با استفاده از کاما یا دیگر نشانه ها،تنظیم میشوند.اما ممکن است که نشانه گذاری از اشعار نباشد. شعر را قبل از شروع به خواندن مرور کنید.و این نشانه ها را در جای درست خود یاد بگیرید و در بین این نشانه گذاری ها نفس بکشید.شما باید تنفس را تمرین کنید تا بتوانید بدون تنش،نفس نفس زدن یا فالش شدن آواز بخوانید.

 ۶ - صدای خودتان را ضبط کنید:

وقتی که آواز میخوانید،صدای خود را ضبط کنید تا ببینید آیا صدای شما خوشایند و تحریک کننده است یا خیر؟ صدایتان را با ذهن باز گوش کنید و اگر واقعا خوب و درست به نظر نمیرسد،خودتان را قانع نکنید که همه چیز درست است.

۷ -  اصلاح کنید و آزمایش :

سعی و تلاش کنید تا زمان بندی و بیان عبارات خود را بهتر کنید با مدل های مختلف از تن های سینه و بینی،لهجه ها و سبک ها امتحان کنید تا آنچه که مناسب شماست به دست آید و یک دوست خوب داشته باشید که بتواند انتقاد سازنده و مفید به شما بدهد.

 ۸- در مقابل مردم تمرین آواز کنید:

در هنگام آواز خواندن به مردم نگاه کنید،که ممکن است در ابتدا احساس نا خوشایندی باشد اما با تمرین کردن شما به آن عادت میکنید. اگر نگاه کردن به یک شخص شما را عصبانی میکند،تلاش کنید و به پیشانی یا شانه های آن نگاه کنید و حتی میتوانید قبل از اینکه در مقابل مردم اجرا کنید،این کار را جلوی آیینه تمرین کنید.

۹ -  انتقادات را بپذیرید:

سعی کنید که قبل از هر کاری جلوی دوستان یا خانواده و یا هر کسی که با آن احساس راحتی بیشتری دارید،اجرا کنید. اعضای خانواده معمولا سعی میکنند که عکس العمل و واکنش شیرینی را انجام دهند و نظرات واقعی خود را ندهند در حالی که دوستان خوب، آزادانه نظرشان را به ما میگویند.آماده باشید تا حتی گاهی به خودتان بخندند.

۱۰ -  از خوانندگی خودتان لذت ببرید :(با خودتان کیف کنید)

در مواقعی که اشتباه میکنید،نشان دادن اعتماد به نفس   همراه با کمی لبخند، میتواند سرگرم کننده هم باشد ، همینطور ممکن است یک موفقیت عظیم هم برای شما به ارمغان بیاورد.

۱۱ -  پافشاری و پشتکار داشته باشید:

استعداد کمک میکند و موثر است،اما پافشاری مهم تر است به کارتان ادامه دهید و کیفیت و لیست کارتان را بهبود ببخشید.یادگیری و توسعه  تکنیک های آوازی ،قدرت صدا و حضور درصحنه را ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.