گام در موسیقی چیست؟

اگر می خواهید وارد حوزه موسیقی شوید، باید بدانید که علاوه بر استعداد ،اصطلاح و نکات مهمی نیز وجود دارد که بهتر است با آن ها نیز آشنا باشید.یکی از موارد مهم که در شروع کار باید آن را یاد بگیرید گام میباشد.گام در موسیقی به شما کمک می کند تا درست بنوازید و یا بخوانید.به همین علت در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم شما را با مفهوم کلی گام در موسیقی آشنا نماییم.تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

گام در موسیقی چیست؟

برای هر هنرجویی که تلاش در شناخت و اجرای قطعات مختلف بر روی آلات موسیقی دارد و یا می خواهد آهنگسازی کند، کسب دانش کافی درباره گام در موسیقی بسیار ضروری می باشد.

تعریف گام :

گام در موسیقی غربی scale  و در موسیقی ایرانی به آن دستگاه می گویند گام به فرانسوی  ( gamme)  توالی چند نت  است که به ترتیب ارتفاع مرتب شده‌اند و گستره صوتی آنان جمعاً دوازده نیم پرده متساوی یا یک اکتاو است.

گام ممکن است بالارونده یا پایین‌رونده باشد، یعنی ارتفاع نت‌ها در آن به ترتیب صعودی یا نزولی مرتب شده‌باشد. فاصله یک اکتاو معمولا فاصله هفت نت است اما در آسیای شرقی گام پنج نتی هم وجود دارد و همچنین گام های ۶ نتی و ۱۲ نتی نیز توسط برخی آهنگسازان ساخته شده است.

گام در موسیقی چیست؟

گام در موسیقی کلاسیک

در موسیقی کلاسیک گام‌ها با استفاده ازنیم پرده  های متساوی (بر اساس اعتدال مساوی) تعریف ی‌شوند و فواصل کوچکتراز نیم‌پرده (یا ریزپرده) در گام‌ های موسیقی کلاسیک وجود ندارند. در موسیقی برخی مناطق دنیا، از جمله موسیقی سنتی ایرانی، ترکی و عربی فواصل کوچکتری نظیر ربع پرده نیز به کار می‌روند.

درجه گام :

اصوات معین و پی در پی را درجه گام می نامند .

ریشه گام :

ریشه گام مهمترین نت یک گام هست و نتی است که گام بعد از اون نام گذاری می شود  مثلا اگر گام A major رو در نظر بگیرید ریشه گام A خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.