آشنایی با استاد کمانچه نواز، کیهان کلهر

آشنایی با استاد کمانچه نواز، کیهان کلهر

بی شک یکی از نام های جاودان در عرصه موسیقی سنتی ، کیهان کلهر می باشد که افتخارات کشوری و جهانی بسیاری کسب نموده است.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با کیهان کلهر بیشتر آشنا شوید.

بیوگرافی کیهان کلهر

کیهان کلهر زاده سال ۱۳۴۲ در کرمانشاه می باشد. وی در خانواده‌ای کرد و موسیقی‌ دوست چشم به جهان گشود. پدرش عباس حیدری کلهر کارمند عالی رتبۀ وزرت کشاورزی و نوۀ مهرعلی‌خان از خوانین ایل کلهر بود .

خانوادۀ او به سبب اشتغال پدر به تهران مهاجرت کرد و کیهان کلهر از دوران کودکی به همراه خانواده به تهران آمده و در آنجا به همراه برادر بزرگترش کامران کلهر آموختن موسیقی را آغاز کردند.او موسیقی دان ؛ آهنگساز و نوازنده کرد است .

کلهر فارغ التحصیل رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا کانادا می باشد، و کمانچه ساز تخصصی اش است، در کنار کمانچه ، تنبور، سه‌ تار و شاه‌ کمان نیز می‌ نوازد.

آشنایی با استاد کمانچه نواز، کیهان کلهر

وی کار موسیقی را از پنج سالگی و به صورت آزاد شروع کرد .دوازده ساله بود که به صورت حرفه‌ ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد.

کلهر ابتدا با گروه دستان کار جدی خود را آغاز کرد که حاصل آن اجرای کنسرتی در تالار وحدت در سال‌های اولیه دهه هفتاد بود با آواز ایرج بسطامی که بعدها آلبوم این کنسرت هم انتشار عمومی یافت.

اما کلهر با آلبوم شب، سکوت، کویر، با آواز استادمحمد رضا شجریان به شهرتی خاص دست پیدا کرد. ارکستراسیون و سازبندی مناسب و ابتکاراتی که وی در این کار صرف کرد، آن را به یکی از شاخص ترین و پرفروش‌ترین آلبوم‌های دو دهه اخیر تبدیل کرد.

وی در این کار از هنرمندان موسیقی نواحی ایران همانند زنده ‌یاد حاج قربان سلیمانی و علی آبچوری و حسین ببی استفاده کرد.

بازگشت و شهرت با شجریان

کلهر بعد از بازگشت به ایران ابتدا با گروه دستان کار جدی خود را آغاز کرد که حاصل آن اجرای کنسرتی در تالار وحدت در سال‌های اولیه دهه هفتاد با آواز ایرج بسطامی بود. اما کلهر با آلبوم شب سکوت کویر در سال ۱۳۷۷ با آواز استاد محمد رضا شجریان به شهرتی خاص دست پیدا کرد

نوازنده سه تار و کمانچه

کلهر شناخته شده ترین نوازنده ساز تخصصی موسیقی کلاسیک ایرانی در جهان است در ایران او  را بیشتر به عنوان نوازنده چیره دست ساز کمانچه می شناسند.

با این وجود در نظر آنان که با ساز ایرانی خصوصا سه تار آشنایی دارند ،کیهان کلهر در ساز سه تار نیز نوازنده ای چیره دست است.

وی توانست در سال ۲۰۱۹ جایزه ومکس را متعلق به خود نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *