کنترپوآن به مثابه روشنگری کلاسیک

کنترپوآن از جمله اصطلاحاتی است که در موسیقی کلاسیک به گوش می خورد.اما این کلمه به چه معناست و در موسیقی چه کاربردی دارد؟در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با کنترپوآن که به مثابه روشنگری کلاسیک است، بیشتر آشنا شوید.

 موسیقی کلاسیک

در طول دوران طلایی موسیقی کلاسیک، یعنی از اواخر سده ی هزار و هفتصد تا اواسط سده هزار و هشتصد ، آهنگسازها برای خلق گونه های جدید و هیجان انگیزی از موسیقی به شدت با یکدیگر رقابت می کردند. هنگامی که هنرمندان موسیقی کلاسیک شروع به استفاده از ساز پیانو  کردند، این امکان پیش آمد که روش های موجود اجرای موسیقی بیشتر و بیشتر توسعه یابد.

یکی از اولین و مهمترین مفاهیمی که در موسیقی کلاسیک باید دانسته شود، مفهوم فرم است. فرم شکل و شمایل خالی از معنای یک اثر است.  بدین معنا که که در فلان اثر هنری چه معنایی وجود دارد منظور نظر نیست ، تنها اینکه چگونه آن اثر نوشته یا خلق شده است مورد بحث است . یعنی به عبارتی معنا در چه قالبی ریخته شده است.

کنترپوآن به مثابه روشنگری کلاسیک

مشهورترین پیشرفت درعصر طلایی موسیقی کلاسیک پدید آمدن کنترپوآن به عنوان یک تکنیک موسیقایی محبوب بود. آهنگسازهای این دوره شروع به نوشتن موسیقی برای دست چپ کردند که به همان پیچیدگی نوشتن موسیقی برای دست راست بود. موسیقی ای که برای دست چپ می نوشتند، اغلب بازتاب دقیقی از همان چیزی بود که دست راست می زد.

پیش از دوره کلاسیک خط باس در بیشتر موسیقی ها محدود به همراهی ساده ملودی بود. این استفاده محدود از خط باس از موسیقی کلیسای کاتولیک به جا مانده بود، که در آن ارگ یک خط باس ساده را برای همراهی خواننده ها می زد.

ابداع کنترپوآن نه تنها ملودی تنظیم های موسیقایی را ارتقاء بخشید، بلکه مرز دقیق پایان ملودی و آغاز هارمونی را هم محو کرد. تقریبا همه آهنگسازان کلاسیک، که همه فرم هایی که در این آموزش ها  مورد بحث قرار گرفته را استفاده کرده اند، در موسیقی شان از کنترپوآن استفاده کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.