کلید باس در موسیقی چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

کلید در موسیقی یک نشانه موسیقی است که برای تعیین زیرایی نت‌های نوشته شده بکار می‌رود. روی یکی از خطوط در اول حامل قرار گرفته، نام و زیرایی نت‌هایی را که روی آن خط واقع شده است را تعیین می‌کند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم شما را با کلید باس بیشتر آشنا نماییم، پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کلید در موسیقی به منظور معنا دادن به نت ها و شناختن نام نت‌ها روی خطوط حامل به استفاده می شود. در واقع کلید در موسیقی که نت خوانی را ساده می کند و با قرار گرفتن کلید بر روی خطوط حامل می توانید جای آن نت را پیدا کنید. این خط به عنوان نقطه راهنما برای تعیین اسامی نتها روی هر یک از خطوط یا بین خطوط استفاده می‌شود.

انواع کلیدها :

سه نوع کلید در نت‌نویسی موسیقی مدرن بکار می‌رود: کلید دو، کلید فا و کلید سل.

 هر یک از کلیدها تعیین‌کننده نت متفاوتی برای خطی هستند که روی آن قرار می‌گیرند.

هرگاه یکی از این کلیدها روی یکی از خطوط حامل قرار گرفت، بقیه خطوط و میان خطوط با توجه به رابطه‌ای که با آن دارند خوانده می‌شوند.

استفاده از سه کلید مختلف نوشتن موسیقی برای تمامی صداها و سازها را امکان‌پذیر نموده، حتی اگر آن‌ها بازه‌های بسیار متفاوتی داشته باشند. (که آنها، حتی اگر تعدادی صدای بسیار بالاتر یا پایین‌تر از صداهای دیگر باشند).

استفاده از کلیدهای مختلف برای سازها و صداهای متفاوت این امکان را می‌دهد که به راحتی نت ها را در محدوده حامل با کمترین استفاده از خطوط اضافه نوشت.

 به این منظور کلید سل برا بخش‌های بالا، کلید دو برای بخش‌های میانی، و کلید فا برای بخش‌های پایین

تعریف کلید باس:

تعریف کلید باس

یکی از پرکاربرد ترین کلید های فا در موسیقی کلید باس - Bass می باشد که در زیر به تشریح آن می پردازیم. دقت نمایید که کلید های فا دیگری نیز وجود دارد. مانند: باریتون و یا باس پایین اما از آنها دیگر استفاده ای نمی شود و یا خیلی به ندرت در موارد خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کلید باس بر اساس یادداشت های باس عمل می کند  که در اطراف وسط C و پایین قرار دارند.

وقتی کلید فا روی خط چهارم قرار گرفته، به آن، کلید باس گفته می‌شود.همانطور که گفته شد ، این تنها کلید فا است که امروزه استفاده می‌شود، پس واژه کلید فا و کلید باس اغلب مترادف در نظر گرفته می‌شود.

وقتی کلید فا روی خط پنجم قرار گرفت، به آن کلید باس پایین گفته می‌شود. نت‌خوانی این کلید مانندِ کلید تربل بوده، اما در حقیقت نتها دو اکتاو پایین‌تر بودند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.