کلاویه در پیانو چیست ؟

در پیانو کلید های سیاف و سفید نقش مهم و اساسی را اجرا می کنند.به این کلیدها کلاویه گفته می شود.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با کلاویه در پیانو بیشتر آشنا شوید.

کلاویه در پیانو چیست ؟

کلاویه در پیانو به مجموعه ای از کلید های به رنگ سیاه و سفید گفته می شود که با فشردن این کلید ها به واسطه انتقال نیروی وارد شده به اکشن ، چکش با سیم برخورد می کند و سیم نت مورد نظر را مرتعش می کند و به صدا در می آید و نوازنده با فشردن آن صدای نت مورد نظر را ایجاد میکند.

یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین موارد مربوط به قطعات موسیقی، که آنها را احساسی و با ملایمت یا قدرتمند و هیجان انگیز میکند، داینامیک یا آکسان قطعات است. یعنی کم یا زیاد بودن شدت صدا.

به عنوان مثال، در پیانو آکوستیک  هرچه نوازنده ضربه محکم تری بر کلاویه های پیانو  وارد کند، صدای بلند تر و قوی‌ تری ایجاد می ‌شود. و این امر به یکی از تکنیک های مهم نوازندگی این ساز تبدیل شده است.

کلاویه در پیانو چیست ؟

تقسیم کلاویه ها  

در صورتی که پیانو مجهز به سیستم تقسیم کلاویه‌ باشد می توان کلیدها را به دو قمست تقسیم کرده ودر هر قسمت صدای متفاوتی داشته باشیم.

به عنوان مثال می‌توانیم ازنت دو وسط به سمت راست را بر روی صدای هارپیسکورد تنظیم کنیم و بقیه‌ی کلیدها در قسمت پایینتر از دو وسط صدای ارکستر زهی داشته باشند. این ویژگی در اجراهای گروهی و به ویژه زمانی که می خواهید به تنهایی اجرای زنده داشته باشید بسیار به کار می‌آید.

تاریخچه انواع کلاویه پیانو

بعد از اینکه موضوع حساسیت به ضربه در کلاویه پیانو ایجاد شد، تولید کنندگان برای ساخت پیانو دیجیتال با شرایطی که بیشترین شباهت از نظر تاچ و صدا، با پیانوهای آکوستیک را داشته باشد، به این فکر افتادند تا تغییراتی در کلید این ساز به وجود بیاورند تا تاچ طبیعی یک ساز اکوستیک را شبیه سازی کند.

بنابراین در دوران های مختلف این تغییرات را با نامها و قابلیت های مختلف، ارائه کردند :

کلید های سنگین نشده

این دسته شامل اکثر ساز های الکترونیکی خانگی و ارگ بادی   که معمولا در کلیسا ها و محل های سخنرانی استفاده می شوند، میباشد. دیگر ساز هایی که سنگین  نشده اند، سازهای کلاسیک و کیبورد ها هستند که معمولا برای نوازندگان مبتدی، طراحی شده اند.

وزن نیمه سنگین کلاویه پیانو

این اکشن معمولا برای کیبورد هایی استفاده شده که از نظر قیمت در سطح پایینی هستند و یا برای حمل آسان جهت استفاده در مکان های خاص، مورد استفاده قرار گرفته است.

اکشن کلاویه پیانو دیجیتال

در کلاویه یک پیانو دیجیتال یا الکترونیک عملکرد ضربه و حرکت، به نوعی همانند اتفاقاتی است که در مدل آکوستیک آن رخ می دهد. در اینجا مقاومت در مقابل حرکت ، به وسیله یک چکش کوچک که توسط یک اهرم در نزدیکی کلید، قرار داده شده است ، انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.