در کلاس سلفژ چه چیزهایی یاد می گیریم؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

سلفژ یکی از مفاهیمی است که بهتر است پیش از شروع موسیقی با آن آشنایی داشته باشید.این بحث در موسیقی بسیار مهم است و یادگیری آن در عملکرد و شناخت عمیق موسیقی حائز اهمیت است. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام میخواهیم در مورد سلفژ و آنچه که در کلاس سلفژ یاد میگیریم صحبت کنیم.

سلفژ به چه معناست؟

سلفژ، سلفا یا سلفژیو نیز نامیده می شود و چارچوبی را برای ملودی فراهم می کند تا روابط قابل هضم و شناسایی میان بسامد آواها ایجاد کند و گوش شما را برای شنیدن الگوهای ملودیک آموزش می دهد. به زبان دیگر، سلفژ یک سیستم عالی برای یادگیری معماری پشت ساختار موسیقی و طرحی برای آموزش گوش است. در اصل پایه یادگیری سلفژ دانستن ارزش زمانی هرنت است و در کنار آن باید ارزش زمانی هر سکوت را بدانیم.

سلفژ به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • خواندن و تلفظ نت ها
  • شناخت تمامی علامت ها و قواعد آنها

در کلاس سلفژ چه چیزهایی یا می گیریم؟

در کلاس سلفژ چه چیزهایی یاد می گیریم؟

هنرجو در کلاس سلفژ ریتم خوانی و دیکته موسیقی را یاد می گیرد و درک می کند که چطور ریتم را نگه دارد و ضربات را به صورت درست و دقیق رعایت کند. علاوه برآن گوش تقویت و تربیت می شود و یاد می گیرد چگونه نت هارا با فرکانس دقیق بخواند.

وقتی گوش هایتان صدا ها و فرکانس های دقیق را تشخیص دهد و امکان خواندن نت ها با فرکانس دقیق برایتان فراهم شود، آن زمان میتوانید نوازندگی دقیق را تمرین کنید و فالشی های اجرایتان را کم و کمتر کنید. در سلفژ سه رکن اساسی وجود دارد:

صداخوانی یا کانتاتی: در این مبحث هنرجو یاد میگیرد صدای هرنت را دقیقا آن گونه که هست بخواند.

وزن خوانی یا پارلاتی: در این مبحث هنرجو وزن خوانی یا همان کشش نت هارا یاد میگیرد.

دیکته موسیقی : در این مبحث، دیکته ریتم و دیکته صدا به طور متناوب کار می شود و هنرجو با ممارست و تمرین فراوان توانایی نوشتن نت موسیقی که می شنود را پیدا می کند.

یادگیری سلفژ چقدر طول می کشد؟

قطعا پیدا کردن مهارت کامل در سلفژ هم مثل هر مهارت و دانش دیگری زمان بر است، اما برای این که بتوانید دانش اولیه ای برای سلفژ به دست آورید و از آن دانش در کلاس ویولن استفاده کنید باید حداقل شش ماه زمان به آن اختصاص دهید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.