نکات مهم برای کشف استعداد موسیقی در کودکان

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

همه ی والدین می خواهند که توانایی یا استعداد خاصی را در فرزندشان کشف کنند. کشف استعداد موسیقی در کودکان بسیار حایز اهمیت است.زیرا تاثیرات موسیقی بر هوش و رفتار اجتماعی کودکان اثبات شده است. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داریم تا نکاتی را که در کشف استعداد موسیقی تاثیرگذار است به شما بگوییم،پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

کشف استعداد موسیقی

حقیقتی که در این موضوع نهفته آن است که اغلب افراد استعداد موسیقی دارند اما در این میان تنها عده ای خاص ازتوانایی  خارق العاده ای در آن برخوردارند. در هر دو صورت میزان توانایی ، تضمینی برای ایجاد علاقه نیست.

اما توجه داشته باشید که بچه ها بین ۲ تا ۳ سالگی نه تنها به موسیقی علاقه مند می شوند و مایل به شنیدن و نواختن هستند بلکه ذهن و بدن آنان با موسیقی به حرکت درمی آید و نشان دهندۀ این است که موسیقی و صدا بدن، ضمیر و ذهن راتحت تاثیر قرار می دهد.

کودک را تشویق کنید

کودکی که توانایی فراوانی در موسیقی دارد به دو دلیل فشارها و انتظارهای والدینش را راحت تر تحمل می کند :

اولا از توانایی خود در این زمینه لذت می برد و دوم اینکه ازتشویق  و تحسین اطرافیان خود به وجد می آید.

بهترین شروع می تواند در معرض قرار دادن موسیقی برای  کودک باشد تا آنها انگیزه ای درست برای یادگیری موسیقی را تجربه کنند و اشتیاق را در زمینه تمرین و علاقه به موسیقی در خود شکوفا نمایند و این راهی در جهت  بستری مناسب برای بهبود مهارت آنان باشد .

نکات مهم برای کشف استعداد موسیقی در کودکان

۱ - توجه و تمرکز دیداری نزدیک با کودکان خود:

اگر رفتار آنان را از نزدیک دنبال کنید می توانید  به دنبال لحظه هایی باشید که هیجان خود را بروز میدهند این توجه شما برای آنها مهم است و به آنها انگیزه میدهد.

توجه داشته باشید که کودک با محرکهای عصبی متولد می شود که در ذهن ناخودآگاه خود باقی می مانند. زمانی که در معرض موسیقی قرار می گیرید ، می توانید لحظاتی را پیدا کنید که انرژی انگیزشی آزاد می شود. به دنبال آن جرقه باشید تا ایده ای از علاقه موسیقی او به دست بیاورید.

۲ - سازی مناسب را انتخاب کنید :

امروزه سازهای زیادی در دسترس است که اغلب درک اینکه کودک شما به چه سازی علاقه  برای نواختن دارد دشوار است بنابراین بهتر است آنها را در معرض انواع ساز قرار دهید تا انتخاب را به خودشان واگذار نمایید در این صورت انگیزه کودک خود را برای یادگیری بالا می برید. یکی از سازهای رایج در بین کودکان پیانو است.

دیده شده که کودکان در سنین پایینی پیانو یاد می گیرند. تئوری موسیقی و نمادها را می توان به راحتی در مورد این ساز آموخت. ساز محبوب دیگر ویولن است.

کودک شما ممکن است عاشق یک ساز باشد و طی چند روز یا چند هفته بعد از آن صرف نظر کند. این طبیعی است ، به هیچ وجه تلاش اضافی نکنید و اجازه دهید کودک شما ابزارهای مختلفی را امتحان کند و با آنها آشنا شود

۳ - ساز مورد علاقه کودک خود را تهیه کنید :

پس از آنکه کودک ؛ ساز خود را انتخاب کرد و تصمیم گرفت که آنرا یاد بگیرد و یا حتی با آن بازی کند می توانید آن ساز را تهیه کنید.

می توانید به جای خرید یک ساز جدید نسبتاً گران قیمت ، یک ساز ارزان قیمت و مبتدی بخرید. اگر اطمینان ندارید که فرزند شما با این ساز همچنان ادامه خواهد داد ، بهتر است او را در یک بازه زمانی با بردن به آموزشگاه موسیقی یا قرض گرفتن آن ساز آزمایش کنید ، اگر همچنان عاشق آن ساز بود میتوانید برایش تهیه کنید.

۴ - گزینه های واقعی را ارائه دهید:

زمانی که متوجه اهمیت کودک خود برای موسیقی شدید ، باید انتخاب های واقعی را انجام دهید که به آنها در پیشرفت و بهبود مهارت های موسیقی کمک می کند. شما می توانید آنها را وارد درس های موسیقی کنید و به آنها اجازه دهید تصمیم بگیرند که آیا واقعاً دوست دارند با ساز مورد نظر خود ادامه دهند یا دوست دارند سازشان را تغییر دهند!

به عنوان مثال ، می توانید فرزند خود را برای یک دوره پیانو ۶ ماهه ثبت نام کنید و ببینید بعد از ۶ ماه هنوز علاقه وجود دارد یا خیر.

مطمئن شوید که فرزند شما می داند این چیزی نیست که برای همیشه به اجبار باید به آن را ادامه دهد. اگر دوست ندارد پیانو یا سازهای دیگری را برای این منظور بنوازد ، امکان تغییر گزینه خود را دارد.

 ۵ -  مشوقی برای تمرین کودک خود باشید:

پس از ثبت نام کودکان خود ، بهترین راه این است که به آنها اجازه تمرین دهید تا بتوانند با گروه خود پیشرفت کرده و بهتر شوند.

آنها را تشویق کنید که حداقل ۳۰ دقیقه در روز تمرین کنند. هرگز کودکان را مجبور به انجام نکنید. به آنها بگویید که تمرین اهمیت زیادی دارد و به آنها انگیزه دهید تا تبدیل به یک نوازنده فوق العاده شوند و برای آینده در صنعت موسیقی رقابتی ، ایستادگی کنند.

 ۶ - تشویق برای تقلید:

در نظر داشته باشید که ممکن است  کودک شما به یک نوع خاص از موسیقی یا ساز عشق بورزد یا حتی عاشق یک هنرمند  شود  در اینصورت شاهد تقلید کردن آنها خواهید بود. این یک میانبر برای یادگیری هر مهارتی است و کودکان دوست دارند از آنها به عنوان اولین قدم برای یادگیری موسیقی استفاده کنند.

۷ -  چگونه استعداد موسیقی کودک خود را کشف کنید؟ اشتیاق آنها را افزایش دهید :

در مورد اشتیاق و علاقه فرزندتان داوری نکنید. شاید آنچه که برای شما غیرممکن به نظر برسد واقعاً غیرممکن نباشد. اگر فکر می کنید فرزند شما علاقه  کمی به موسیقی  دارد ، از اشتیاق آنها دلسرد نشوید و اجازه دهید به دنبال آرزوهای خود باشند . این باید انجام شود حتی اگر فرزند شما استعداد کافی نداشته باشدبهتر است به تشویق آنها ادامه دهید و اجازه دهید همان چیزی باشند که می خواهند باشند.

 ۸ - آنها را راهنمایی کنید اما اجبار نکنید:

بهتر است که همیشه بگذارید که کودک خودش تصمیم بگیرد و به آنها این اجازه را دهید که مسیر خود را  در موسیقی انتخاب کنند. شما فقط باید به عنوان یک راهنما در کنار آنها باشید و نباید آنها را مجبور کنید.

برای اینکار بهتر است که برای پیشرفت ؛ پیشنهاداتی به آنها بدهید و آنها را تشویق به شرکت در فعالیت های مرتبط کنید. سپس ، آنها به بهترین شکل ممکن استعداد موسیقی خود را مشخص می کنند.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

2 thoughts on “نکات مهم برای کشف استعداد موسیقی در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.