مفهوم کشش نتها یا دیرند در موسیقی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

همانطور که می دانید در زبان نت نویسی برای اجرای نت ها مفاهیم متفاوتی وجود دارد. یکی از این مفاهیم دیرند می باشد. آشنایی با مفهوم دیرند یا کشش زمانی، به نواختن بهتر و دقیق تر شما کمک می نماید، به همین منظور در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به این مفهوم پرداخته ایم. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دیرند یا کشش زمانی

دیرند یا کشش زمانی کلمه‌ای فارسی است که در موسیقی استفاده می شود و به معنی کشش زمانی نت  یا ارزش زمانیِ نت‌های موسیقی است. به عبارتی مقدار زمانی که هر صدای موسیقایی ادامه می‌یابد را دیرند می‌گویند.

به عنوان مثال اگرآرشه ویولن برای مدت طولانی بر سیم‌های ساز کشیده شود، صدای حاصل کشیده‌تر از صدایی است که با کشیدن آرشه به مدت کمتر پدید می‌آید.

ارزش زمانی نت ها

هر تک صدا یا آوا، یک نت می باشد. اما مدت زمانی که یک نت به صدا در می آید را کشش آن نت می گویند. پس کشش نتها به طول صدای یک نت بستگی دارد.

در تئوری موسیقی برای نشان دادن میزان کشش یک نت، یعنی اینکه هر نت چقدر از نظر زمانی طول میکشد از این مفهوم استفاده میشود. به این مفهوم، ارزش زمانی نت‌ها یا «دیرند» گفته می شود.

 اگر مثلا یکی از کلاویه های یک ارگ  را به مدت یک ثانیه نگهدارید کشش نت آن میشود یک ثانیه و اگر سه ثانیه نگهدارید، کشش آن سه ثانیه خواهد بود.

کشش در انواع نت ها

مفهوم کشش نتها یا دیرند در موسیقی

در موسیقی از نظر کشش نت ها، چند نوع نت داریم :

زمان کشش نت گرد:

نت گرد بیشتر از همه نت های دیگه کشیده میشود و در موسیقی از نت گرد به عنوان واحد کشش استفاده می شود. به این معنی که کشش زمانی نت های دیگربه نسبت ابن نت سنجیده می شود  . ارزش زمانی نت گرد به اندازه ۴ ضربه.

زمان کشش نت سیاه  :

ارزش زمانی این نت، یک چهارم (¼) نت گرد می باشد که به نت های یک ضربی نیز معروف می باشند. همچنین می توان گفت ارزش زمانی نت سیاه نصف ارزش زمانی نت سفید می باشد که همان ۱/۴ می شود.  در نهایت در یک بازه ۴ ضربی ، چهار بار نت سیاه تکرار می شود.

زمان کشش نت سفید  :

ارزش زمانی نت سفید، نصف (½) نت گرد می باشد یعنی دو ضرب.

 زمان کشش نت چنگ  :

ارزش زمانی نت چنگ یک هشتم (۱/۸) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت چنگ نصف ارزش زمانی نت سیاه می باشد که باز هم می شود ۱/۸ . پس در یک بازه چهار ضربی ۸ بار نت چنگ تکرار خواهد شد.

 زمان کشش نت دولا چنگ  :

ارزش زمانی نت دولاچنگ یک شانزدهم (۱/۱۶) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت دولا چنگ نصف ارزش زمانی نت چنگ می باشد که باز هم می شود ۱/۱۶ . پس در یک بازه چهار ضربی ۱۶ بار نت دولا چنگ تکرار خواهد شد.

زمان کشش نت سه لا چنگ  :

ارزش زمانی نت سه لا چنگ یک سی و دوم (۱/۳۲) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت سه لا چنگ نصف ارزش زمانی نت دولا چنگ می باشد که باز هم می شود ۱/۳۲ . پس در یک بازه چهار ضربی ۳۲ بار نت سه لا چنگ تکرار خواهد شد.

 زمان کشش نت چهارلا چنگ  :

ارزش زمانی نت چهارلا چنگ یک شصت و چهارم (۱/۶۴) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت چهارلا چنگ نصف ارزش زمانی نت سه لا چنگ می باشد که باز هم می شود ۱/۶۴ . پس می توان گفت در یک بازه چهار ضربی ۶۴ بار نت چهارلا چنگ تکرار خواهد شد.

 البته قوانین دیگری وجود دارد که در شمارش تعداد ضرب ها تغییر ایجاد می نماید مثل نت های نقطه دار که بصورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.