کسر میزان چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

در موسیقی اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد که شناخت عمیق موسیقی نیازمند شناخت دقیق این اصطلاحات و نحوه کاربرد آنها است. در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام میخواهیم مفهوم کسر میزان را مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

میزان چیست؟

برای آنکه بتوانید مفهوم کسر میزان را بهتر بشناسید، ابتدا باید با مفهوم میزان آشنا شوید. همانطور که می دانید موسیقی را به واحد‌های زمانی منظمی تقسیم می‌کنند و این واحدها را با خطی عمودی از هم جدا می‌کنند. به هر کدام از این واحدها یک میزان گفته می‌شود.

کسر میزان چیست؟

کسر میزان در واقع دو عدد است که روی هم نوشته می‌شوند و حامل مفاهیمی در مورد هر قطعه موسیقی‌ست.

به عبارت دیگر در کنار کلیدی که در ابتدای یک میزان نوشته می‌شود، شما کسر میزان قطعه را نیز می‌توانید مشاهده کنید. کسر میزان‌ها در روند نواختن قطعه بسیار مهم هستند بنابراین سعی کنید تا با کسر میزان‌های مختلف آشنا شوید و نحوه ریتم خوانی آن‌ها را به خوبی بلد باشید.

در کسر میزان‌ها، مخرج کسر نشان دهنده نوع ارزش زمانی و صورت کسر نشان دهنده تعداد آن است. برای مثال در یک میزان با کسر میزان ۴/۴، شما می‌توانید ۴ عدد نت سیاه را بنوازید. دیگر مثال را می‌توانیم در کسر میزان ۹/۸ بزنیم که به معنای نواختن ۹ عدد نت چنگ است.

چطور تلفظ می‌شود؟

اگر بخواهیم این اصطلاح یا علامت را در میان نت ها بخوانیم ،بدون هیچ اضافه‌ای دو عدد را پشت هم می‌خوانیم. یعنی برای میزان‌نمای بالا می‌گوییم :

چهارچهار (دقت کنید که مثل کسر نمی‌گوییم چهارچهارُم)

کسر میزان

چرا از میزان‌نما (کسر میزان) استفاده می‌کنیم؟

در نگاه اول کارکرد میزان‌نما (کسر میزان) نشان دادن تقسیمات زمانی قطعه و یا به عبارت دیگر مشخصات هر میزان است. از نگاهی دیگر کارکرد اصلی میزان‌نما، مشخص کردن محل ضرب‌های موکد (قوی) در موسیقی‌ست.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.