کاپو یا باره بند گیتار چیست؟

یکی از قطعات کاربردی در گیتار کاپو یا باره بند می باشد.شاید بسیاری از افراد که گیتار را به عنوان ساز خود انتخاب نموده اند با این وسیله آشنایی داشته باشند .در این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم با کاپو  و نحوه استفاده از آن آشنا شویم.با ما همراه باشید.

کاپو یا باره بند گیتار چیست؟

کاپو یا باره بند ، یک گیره‌ی کوچک است که به دسته‌ی گیتار متصل می‌شود و سیم‌ها را در یک فرت خاص می‌بندد. به این ترتیب اگر گیتار را در حالت دست‌باز اجرا کنید، نت‌های فرتی که کاپو بر روی آن بسته شده شنیده خواهند شد. معمولا سطح باره بند از مواد نرم تهیه شده است تا به سیم‌ها و گیتار آسیبی نرسد.

اگر کاپو را به فرت دوم وصل کنید، سیم‌ها در فرت دوم بسته خواهند شد و در نتیجه تمامی نت‌های این فرت در حالت دست باز شنیده می‌شوند. اگر همین کار را با انگشت اول انجام دهیم و تمامی سیم‌ها را در فرت دوم به پایین فشار دهیم، با دست خود به اصطلاح یک باره ایجاد کرده‌ایم.

تکنیک باره گیری توسط گیتاریست‌ها به شکل مداوم انجام می‌شود.

استفاده از کاپو راه ساده‌تری برای گرفتن باره است. کاپو یک باره‌ی همیشگی را در فرتی خاص نگه می‌دارد و کار شما را ساده می‌کند.

کاپو یا باره بند گیتار
کاپو یا باره بند گیتار

چگونه از کاپو استفاده کنیم؟

مجددا فرض می‌کنیم که کاپو روی فرت دوم بسته شده است. (هرچند می‌توانید از آن در تمامی فرت‌ها استفاده کنید.) در حالت دست باز و استاندارد نت‌های گیتار E, A, D, G, B, E هستند. پس از بستن کاپو نت‌های دست‌باز به F#, B, E, A, C#, F#  تغییر خواهند کرد.

در زبان موسیقی این نت‌ها به اصطلاح یک گام بالاتر از نت‌های پیشین هستند. پس از بستن کاپو روی فرت دوم، می‌توانید آکورد C را در شکل عادی آن اجرا کنید. به یاد داشته باشید که کاپو (حالت دست‌باز) روی فرت دوم است پس آکورد از فرت سوم شروع می‌شود.

به دلیل اینکه پس از بستن کاپو صدای گیتار یک گام بالاتر رفته، آکوردی که اجرا می‌کنید D خواهد بود.

اگر آهنگی را با آکوردهای G ،Am و C اجرا کنید (که در گام C ماژور است) با کاپو بر روی فرت دوم، آکوردهای Bm ،A و D را خواهید شنید و گام جدید آهنگ در D ماژور است. هرچه کاپو را بالاتر ببندید، گام آهنگ نیز بالاتر خواهد رفت. مهم‌ترین دلیل برای تغییر گام آهنگ، هماهنگی آن با گام صدای خواننده و در نتیجه اجرای ساده‌تر آن است.

گروه بیتلز در آهنگ Here Comes the Sun از کاپو در فرت هفتم استفاده کرده‌اند. به همین دلیل گیتار صدایی زیر (مشابه صدای ماندولین) دارد. آکوردهای این آهنگ بدون کاپو در گام D ماژور هستند اما با کاپو به گام A ماژور می‌رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.