آشنایی با اصطلاح کانن در موسیقی

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

کانُن در لاتین به معنی قاعده و قانون است و در موسیقی یک  فرم و شیوۀ آهنگسازی است بر پایه قوانین تقلید دقیق ، که یک ملودی اولیه در یک بازهٔ مشخص توسط یک یا چند قسمت تکرار می‌شود که ممکن است همه دارای نت های  مشابه، یا مشابه ولی غیر هم ارزش در یک اکتاو دیگر باشند. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با اصطلاح کانن در موسیقی بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با اصطلاح کانن در موسیقی

همانطور که گفته شد کانن ، فرم موسیقی و تکنیک آهنگسازی ، طبق اصل تقلید دقیق ، که در آن یک ملودی اولیه در یک بازه زمانی مشخص توسط یک یا چند بخش تقلید می شود ، یا در یک ترانه یا در برخی از زمینه های دیگر چنین تقلیدی امکان پذیر است که در همان مقادیر نت ، در افزایش یا در کاهش (مقادیر کوتاه تر نت) رخ دهد. در این حالت، تقلید یا تقلیدهایی از ملودی اولیه با مقداری فاصله نواخته می‌شود.

به طور خلاصه تر کانُن در موسیقی به قطعه‌ای گفته می‌شود که برای دو یا چند ساز نوشته می‌شود و نوازندگان آن را یکی پس از دیگری با فاصله چند میزان از هم اجرا می‌کنند.

از نظر آهنگی ، امکان دارد در جهت اصلی معکوس شود ، به طوری که در تقلید لحن به عقب خوانده می شود ، یا فواصل زمانی که بدون تغییر هستند ، ساخته می شوند تا در جهت مخالف یا هر دو حرکت کنند.

اصطلاح کانن در موسیقی

شکل مبهمی از کانُن همچون نوعی امضای خاص آهنگ‌سازی از ۱۶۰۰ به ‌وجود آمد که لازمۀ آن نیز فرازهای یکسانی ازموسیقی است که نوازندگان در گام‌ها و دیدگاه‌های گوناگون اجرا می‌کنند، مانند اجازه‌نامۀ کانُنی از سه هجویه  (۱۹۲۵ـ۱۹۲۶) اثر شونبرگ ؛ که به جورج برنارد شاو  تقدیم شده است.

دو کانن دو بخشی به طور همزمان با سرعت های گوناگون پیش می روند. در بیشتر مواقع در یک رباعی امکان دارد یک کانون بین دو صدا وجود داشته باشد ، در حالی که دو صدای دیگر آزاد است یا این امکان وجود دارد سه صدا در کانن و بخش چهارم آزاد باشد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.