چه افرادی از کاپو استفاده می‌کنند؟

در مطالب پیشین کاپو و نحوه استفاده از آن مورد بررسی قرار گرفت.اما گاهی سوال می شود که چه افرادی باید از کاپو یا همان باره بند گیتار استفاده کنند.اگر این سوال برای شما هم ایجاد شده است ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام را بخوانید.

چه افرادی از کاپو استفاده می‌کنند؟

برای افراد تازه کار، باره بند راه ساده‌تری برای اجرای آهنگ‌های دشوار (در مقایسه با گرفتن باره با انگشت) است. هرچند بسیاری از نوازندگان حرفه‌ای نیز از کاپو استفاده می‌کنند.

بسیاری از آهنگسازها از باره بند برای استفاده‌ی ساده‌تر از گیتار و اجرای آکوردهای عادی در طول دسته‌ی گیتار استفاده می‌کنند. همچنین با استفاده از باره بند می‌توان به سادگی آهنگ را در گام‌های مختلف امتحان کرد.

بسیاری از نوازندگان فلامنکو نیز از کاپو در چند فرت اول برای اجرای گام‌های سنتی‌‌تر استفاده می‌کنند. کاپو همچنین سیم‌ها را به دسته نزدیک‌تر و در نتیجه اجرای آکوردها و ملودی‌ها را ساده‌تر می‌کند.

انتخاب بهترین کاپو

کاپو در طراحی‌های مختلف عرضه می‌شود. بسیاری از کاپوهای موجود در بازار (از جمله شاب، UGY و فندر) مانند گیره عمل می‌کنند. قیمت این کاپوها با توجه به کیفیت آن‌ها از ۳۵ هزار تومان شروع می‌شود و تا چندصد هزار تومان می‌رسد.

کاپوهای دیگری نیز توسط شرکت دانلوپ عرضه می‌شوند که طراحی ساده‌تری دارند و با یک بند دور گیتار بسته می‌شوند. این کاپوها معمولا با قیمتی پایین‌تر از نمونه‌های گیره‌ای فروخته می‌شوند و برای افرادی با بودجه‌ی کمتر مناسب هستند.

چه افرادی از کاپو استفاده می‌کنند؟
چه افرادی از کاپو استفاده می‌کنند؟

به یاد داشته باشید که هر گیتار (آکوستیک،‌ کلاسیک و الکتریک) کاپوی منحصر به فرد خود را دارد که سیم‌ها را به شکل مناسب با فرت تماس می‌دهد. فرت برد گیتارهای آکوستیک و الکتریک کمی خمیده است و در نتیجه کاپوی این گیتارها نیز خمیده است.

اما گیتارهای کلاسیک فرت‌هایی مسطح و پهن دارند و کاپوهای مخصوص این گیتارها نیز با همین مشخصات طراحی می‌شوند.

با این وجود که استفاده از کاپو بسیار کاربردی است، بهتر است تنها به استفاده از آن تکیه نکنید. دانش آکوردهای خود را افزایش دهید و باره گرفتن با دست را نیز یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.