آشنایی با برخی از انواع پیکاپ های گیتار الکتریک و باس

اگر به دنبال انتخاب یک پیکاپ برای ساز خود هستید بهتر است با چند مدل از آنها آشنایی داسته باشید تا انتخاب بهتری داشته باشید.در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با برخی از انواع پیکاپ های گیتار الکتریک و باس آشنا شوید.

آشنایی با برخی از انواع پیکاپ های گیتار الکتریک و باس

پیکاپ سینگل کویل

نخستین پیکاپ های ساخته شده پیکاپ سینگل کوین می باشد. همانطور که از اسم آنها مشخص است از یک مگنت در این پیکاپ ها استفاده شده است. جورج بیوچمپ نخستین بار در سال ۱۹۳۰ موفق به ساخت این نوع پیکاپ شد. این پیکاپ ها نسبت به دیگر مدل های پیکاپ خروجی ضعیفتری دارند اما صدایی شفاف تر و تیز تری تولید می کنند .

پیکاپ های هام باکر (humbucker):

یک پیکاپ humbucker در اصل از دو پیکاپ سینگل کویل که با هم چفت شده اند ساخته شده است. پیکاپ های سینگل کویل در عین دارا بودن صدایی شفاف، عامل پدیده ای به نام (۶۰ cycle hum) هستند که در کنار انتقال صدای سیم های گیتار به امپ، نویز زیادی هم تولید می کنند . Hum در لغط به معنای صدای نویز و وزوز و Buck به معنای مخالفت کردن است.

پیکاپ هامباکر یعنی پیکاپی که ضد نویز است. پیکاپ هامباکر دارای صدای گرم تری به نسبت سینگل کویل است به همین دلیل بسیاری از نوازندگان Jazz علاقمند به استفاده از آن هستند.

پیکاپ P90

پیکاپ P90  را گیبسون در سال ۱۹۴۶ و پس از جنگ جهانی دوم معرفی و روانه بازار کرد و جایگزینی برای پیکاپ های تیغه ای قبلی شد. در آغاز این پیکاپ ها تنها مناسب گیتارهای ارک تاپ که خود گیبسون تولید می کرد، بودند اما با طراحی و ساخت گیتار لس پال گلد تاپ Les Paul Gold Top در سال ۱۹۵۲ بطور گسترده ای از P90 در این گیتارها استفاده شد.

پیکاپ های گیتار باس:

پیکاپ های گیتار باس دقیقا مانند پیکاپ های گیتار الکتریک کار می کنند ولی دسته بندی آنها متفاوت است. پیکاپ های گیتار باس در رده های J pickups، Split coil ، Dual Coil و Soap Bar قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.