پیتر سلیمانی پور را بیشتر بشناسید

پیتر سلیمانی پور در سال ۱۳۴۷ در تهران متولد شد.از ۱۰ سالگی به صورت خودآموز شروع به فراگیری سازهای بادی،گیتار،گیتارباس،پرکاشن و اصول آهنگسازی نمود.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این استاد برجسته بیشتر آشنا شوید.

پیتر سلیمانی‌ پور

او از سنین نوجوانی با فراگیری پیانو نزد خانم کارمن اوسوریو و متعاقب آن با نوازندگی گیتاربه طور تجربی وارد دنیای موسیقی شد. همزمان با تحصیل در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به فراگیری فلوت نزد احسان سامعی روی آورد.

از ابتدای دهه ۷۰ ضمن آغاز فعالیت حرفه‌ای در رشته گرافیک، نوازندگی ساز ساکسوفون را به‌صورت تجربی آغاز کرد. در سال ۱۳۷۱ در کاری مشترک با «محراب مقدسیان» و «علی فروردین» موسیقی جاز را تجربه و به دنبال آن به اجرای کنسرتهای متعدد پرداخت.

پیتر سلیمانی پور
پیتر سلیمانی پور

 گروه آتین

از سال ۱۳۷۳ (خورشیدی) با حضور در صحنه همراه گروه آتین قدم به عرصه موسیقی حرفه‌ای گذاشت. او نخستین کسی بود که با نواختن سازهای درامز، گیتار بیس و ساکسوفون در اجرای گروه آتین قدم در فرهنگسرای بهمن، از این سازها در یک اجرای رسمی پس از انقلاب استفاده می‌کند.

پرسیکو کوارتت

در همان سال گروه موسیقی «پرسیکو کوارتت» را با همراهی علی فروردین، مهراب مقدسیان و عین‌الله کیوان‌شکوه تشکیل داد. این گروه، ترانه‌های جاز سرشناس جهان را به صورت زیرزمینی اجرا می‌کردند. مدتی بعد پرسیکو هگزتت» را شکل داد که صرفا به اجرای ساخته‌های سلیمانی‌پور می‌پرداختند.

در سال ۱۳۸۴ (خورشیدی) «آنسامبل پیتر سلیمانی‌پور» با همراهی افرادی چون ماهان میرعرب، پیتر آکوپ، حبیب مفتاح بوشهری، آرش پژند مقدم، دارا دارایی، آیدا نصرت، امین طاهری و میثم مروستی تشکیل داد. اجراهای این گروه از ساخته‌های خود پیتر سلیمانی‌پور بودند.

سلیمانی‌پور گروه‌ها و هنرمندان متعددی را روی صحنه همراهی کرده است، از جمله بابک امینی، گروه‌های «آبرنگ» و «نایما» همراه حمزه یگانه، ماهان میرعرب، دارا دارایی و امین طاهری، گروه «دارکوب»  به سرپرستی همایون نصیری ؛ گروه «رومی» به سرپرستی پدرام درخشانی  ؛  گروه «فیه‌مافیه» به سرپرستی سعید نایب محمدی .

او همچنین در ضبط‌های استودیویی با هنرمندان متعددی همچون کیوان‌جهانشاهی، بابک بیات، کریستف رضاعی، پیمان یزدانیان، بهزاد میرخانی همکاری داشته است.

پیتر سلیمانی‌پور در دهه نود بسیار فعال بود. سخنرانی‌های دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران، اجراهای زنده، آهنگسازی برای فیلم و ساخت بیش از ۱۵۰ قطعه موسیقی و ضبط شماری از آنها گوشه‌ای از فعالیت‌های اوست.

دلیل فوت پیتر سلیمانی پور

پیتر سلیمانی پور بر اثر متاستاز در سن پنجاه سالگی در بیمارستان توس دار فانی را وداع گفت. پیتر سلیمانی‌پور، از سال‌ها پیش دچار بیماری سرطان شد که با پیگیری مراحل درمان توانست آن را مهار کند و دوباره فعالیت‌هایش را در عرصه موسیقی را دنبال کند.

اما از چندی پیش او مجدداً با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد و طی سه ماه اخیر به مرحله بحرانی رسیده بود. پیتر سلیمانی‌پور به بیمارستان منتقل شد و به گفته همراهانش دقایقی قبل از فوت، آخرین نت زندگی را بر تخت بیمارستان نواخت و درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.