پنل اکوستیک چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

برای افرادی که می خواهند حرفه ای تر به فعالیت موسیقی بپردازند، پنل های اکوستیک بسیار مهم است. اما این پنل ها چه کاربردی دارند و مزایای استفاده از آنها چیست؟در اداممه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با پنل اکوستیک بیشتر آشنا شوید.

واژه اکوستیک یا آکوستیک

آکوستیک واژه یونانی است که از “akoustikos" منشعب شده و به معنای "شنیدن" و یا  "آماده شنیده شدن" است.

به طور کلی، آکوستیک شاخه‌ای ازعلم فیزیک و به اصطلاح صوت شناسی است. اما در صورت ساده آن یعنی Acoustic به معنای کیفیت و خصوصیات بازتاب صوتی یک اتاق است.

امروزه کلمه آکوستیک به شکل میان رشته‌ایی در میان علوم مختلف به خصوص علومی چون مطالعه امواج مکانیکی از جمله لرزش، صدا، سونوگرافی و مادون قرمز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشنایی با پنل اکوستیک

پنل اکوستیک چیست؟

در تعریفی دیگر آکوستیک یا عایق صوتی عبارت است از جلوگیری ورود و خروج صدا از محیطی به محیط دیگر.

شما می توانید با اکوستیک کردن منزلتان از ورود صدای مزاحم مانند سر و صدای ترافیک و عبور و مرور ماشین های شخصی جلوگیری کنید و همچنین از خروج صدا ها و مکالمات شخصی درون منزلتان به بیرون خودداری کنید.

صدا توسط پنل های(آکوستیک ) ضد صدا جذب می شود و مانع از انتقال، انتشار و بازتاب آن می شود و بدین صورت فرایند عایق سازی صورت می گیرد.

مزایای استفاده از پنل آکوستیک

بهترین راه حل برای رهایی از صداهای مزاحم، لذت بردن از صدای بلند موسیقی، صدای بلند تلویزیون مخوصاً هنگام تماشای فوتبال و جلوگیری از برون رفت حرارت در هنگام زمستان و یا ورود هوای گرم به داخل فضای خانه به هنگام فصول گرم سال ،نصب پنل‌های آکوستیک است.

آزمایش‌ها نشان می‌دهند آلودگی صوتی مهمترین عامل در راستای کاهش شنوایی افراد و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی است. اگر فردی بیش از ۸ ساعت در معرض آلودگی صوتی بیشتر از ۷۰ دسی‌بل قرار بگیرد؛ فشار خون وی ۵ تا ۱۰ میلی‌متر جیوه بیشتر خواهد شد.

طبق قوانین و استانداردهای مقرر شده ، حد مجاز صدا برای هر محیطی مقدار و حدود مشخصی را باید دارا باشد ،با بیش تر شدن مقدار و یا شدت صدا از این میزان مجاز تعیین شده، سلامت افراد واقع در آن محیط و آرامش صوتی آن ها مختل خواهد شد .

استفاده از پنل آکوستیک نیز دقیقا برای رسیدن به همین هدف انجام می شود، به خصوص در رابطه با محیط هایی که برای ضبط آثار هنری مثل آثار هنری موسیقیایی مورد استفاده قرار می گیرند، به کار بردن پنل آکوستیک امری اجتناب ناپذیر است.

ساختار پنل اکوستیک

ساختار پنل آکوستیک

این پنل ها از مربع های کوچکی ساخته شده است که به وسیله خط های استوانه ای شکل که بین این مربع های کوچک  قرار گرفته است، جدا می شود.

طراحی خاص آن باعث می شود که ریورب یا فراکانس های بالا حذف بشوند و صدایی شفاف یا به اصطلاح بدون هوم و پیچش اضافه به شما می دهد.

صفحه و پنل های عایق صوت در استودیوهای خانگی یا موسیقی و اتاق های اکوستیک و dead room ها کاربرد دارد.

کاربردهای مهم پنل آکوستیک

  • مورد استفاده در سالن‌های سینما، کنسرت و تئاتر
  • مناسب برای استفاده در ایستگاه‌های رادیویی، ایستگاه تلویزیونی، سالن‌های بازی، اتاق کنفرانس
  • استفاده به عنوان عایق برودتی حرارتی در کفپوش زمین، دیوار و سقف

کارایی پنل آکوستیک

عملکرد پنل آکوستیک در مکان های مختلف با توجه به سه نکته ی زیر برای داشتن صدایی خوب و مناسب کاربرد دارد:

۱- کنترل صدا

وظیفه پنل آکوستیک کنترل صدا می باشد، به این صورت که انتشار و بازگشت صدا را کنترل می کند و به منظور مانع شدن از هم پوشانی صداها به وسیله ی یکدیگر، مدت زمان طنین صداها را کم می کند.

۲- کاهش نویز

از دیگر موارد داشتن محیطی با صدای خوب که توسط پنل آکوستیک نیز عملی می گردد، مانع شدن از به وجود آمدن نویز یا نوفه (Noise) می باشد که البته راه هایی دیگر نیز برای محقق شدن این امر وجود دارد؛ راه هایی نظیر:

  • انتخاب مکانی مناسب به دور از منابع ایجاد آلودگی صوتی مثل تأسیسات که صداهای مزاحم زیادی دارند.
  • پنجره ها و دیوارهای دو جداره
  • مصالح جاذب صدا
  • ایجاد فضاهایی مثل انبار و راهرو بین مکان مورد نظر و محیط خارجی

سیستم های صوتی

اگرچه به کار بردن سیستم های صوتی مناسب می تواند در بهبود کیفیت صدا در مکان های مختلف بسیار مؤثر باشد، اما برای یک چنین محیط هایی نیز وجود پنل آکوستیک کاملا ضروری است؛ چراکه مانع از مخدوش شدن بهبود صدای ایجاد شده توسط این سیستم های صوتی می شود؛ سیستم های صوتی ای مانند:

  • میکروفون
  • بلندگوها
  • آمپلی فایرها

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.