پلیفونی در پیانو به چه معناست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

پیانو یکی از سازهای محبوب و پرطرفدار است که می توان به صورت تک صدایی یا چند صدایی آن را نواخت. تعداد نت هایی که توسط کیبورد نواخته می شود، پلی فونی نامیده می شود که در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام به آن پرداخته ایم.برای آشنایی بیشتر با مفهوم پلیفونی در پیانو ادامه این مطلب را بخوانید.

پلیفونی در پیانو

کلمه ی poly به معنای چند و کلمه ی phony به معنای صدا است و قرار گرفتن این دوکنار هم به معنی چند صدایی است. به موزیک های چند صدا هموفونیک هم گفته میشود.

هنگامی که یک ملودی اصلی را به همراه هارمونی و آکوردهای آن میشنویم شاهد بافت هموفونیک هستیم. آواز خواندن با نوازندگی گیتار میتواند بافت هموفونیک را به وجود آورد. در واقع پلیفونیک به بیشترین تعداد نت هایی گفته میشود که در کیبورد به صورت همزمان به صدا در بیاید. تعداد این نت ها میتواند بین ۳۲، ۶۴، ۱۲۸ و با ۲۵۶ تغییر یابد.

پلیفونی مناسب برای پیانو

 پلیفونی مناسب برای پیانو باید بالاتر از ۳۲ نت باشد. پیانوهای دیجیتالی امروزی دارای چند نت در حدود ۱۲۸ به بالا است که برای هر نوازنده مهم میباشد. خرید پیانو با تعداد نت کم میتواند نوازنده پیانو را در آینده که در سطح بالاتری از نوازندگی میرسد و میخواهد موسیقی بهتری بسازد را ناامید کند.

پلیفونی ۳۲ برای افراد مبتدی و پلیفونی ۶۴ برای تمام سبک ها و پلیفونی ۱۲۸ و بالاتر برای آهنگسازان و نوازندگانی که تمایل به استفاده از صداها و افکت های چند لایه دارند مناسب است ولی در کل پلیفونی ۶۴ میتواند به طور کامل جوابگو و حتی فراتر از نیاز ما باشد.

همچنین زمانی که شما نیاز به استفاده از امکاناتی نظیر صداهای چند لایه، افکت های صوتی، ریتم و پرکاشن دارید نیاز به پولیفونی اهمیت پیدا می کند. چرا که تعداد صداهای درحال پخش با ترکیب نت ها و افکت های مختلف به همراه آکوردهای پیچیده و نت های نگه داشته شده با پدال چندین برابر زمانی است که صدای پیانو به تنهایی استفاده می شود.

همچنین این امر به ویژه برای پیانوی دیجیتالی که می خواهید برای پخش موسیقی کلاسیک از آن استفاده کنید صدق می کند.

پلیفونی  در پیانو

تاریخچه موسیقی پلی‌فونی در پیانو

ابتدای قرن دوم میلادی آغاز موسیقی چند صدایی یا پلی فونیک است. قبل از این زمان تمامی آهنگ ها به صورت تک صدایی اجرا می شوند. بعد از این تاریخ سعی شد تا موسیقی پیانو که در کلیساها نواخته می شد، تغییر و پیچیده تر شود.

 قرن نهم میلادی زمانی بود که استفاده از تعداد پلی فونی بیشتر در پیانو باب شد و تحول بزرگی در این صنعت ایجاد شد. یوهان سباستین باخ اولین شخصی بود که این نوع موسیقی را با کمک پیانو نواخت. یوهان سباستین باخ به عنوان پدر چند صدایی مشهور و شناخته شد.

چه تعداد پلی فونی نیاز است؟

برخی از رایج ترین اعداد پلیفنی هایی که با آنها روبرو خواهید شد .

عبارتند از: ۶۴ ۱۲۸ ۱۹۲ ۲۵۶. بسیاری از پیانوهای ارزان قیمت و سطح ابتدایی تنها با پلیفونی ۶۴ عرضه می شوند. حتی برای مبتدیان، ۶۴ عدد بسیار پایینی است.

 اگرچه افرادی که تازه نواختن پیانو را یاد می‌گیرند، لزوماً آکوردهای پیچیده را نمی‌نوازند و اکتاو بالا و پایین کیبورد را استفاده نمی کنند، اما ممکن است به برخی از ویژگی‌های دیگر پیانو که پلیفنی زیادی می‌گیرند علاقه‌مند باشند.

بسیاری از لذت یادگیری پیانو، آزمایش کردن با ویژگی های مختلف است. بسیاری از مبتدیان متوجه می شوند که استفاده از مترونوم، بکینگ ترک درام یا افکتهای مختلف می تواند به آنها در فرآیند یادگیری کمک کند.

توضیح داده شد  که چگونه این ویژگی‌های اضافی می‌توانند به‌طور قابل‌توجهی بر پلی‌فونی تأثیر بگذارند، بنابراین حتی برای مبتدی‌ها بهتر است از پیانوهایی با پلی‌فونی ۶۴ دوری کنند. مگر اینکه فقط بخواهند قطعه های ساده را بدون درام یا ویژگی اضافی دیگری بنوازند. پلیفونی ۱۲۸ بسیار معقول تر است و به نوازندگان انعطاف بیشتری در پیانوی خود می دهد. این یک حداقل پلیفونی خوب برای یک نوازنده معمولی خواهد بود.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.