زندگینامه هنری پری زنگنه، بانوی نامدار اپرای ایران

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

پری رخ شاه‌ یلانی مشهور به پری زنگنه  د رسال ۱۳۱۸ و در شهر کاشان دیده به جهان گشود.وی یک خواننده به نام ایرانی در سبک اپرا می باشد و از جمله فعالیت‌های او، می‌توان به کار بر روی موسیقی محلی وفولکوریت  ایران اشاره کرد. درادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام، با پری زنگنه بانوی نامدار اپرای ایران بیشتر آشنا شوید.

زندگینامه هنری پری زنگنه، بانوی نامدار اپرای ایران

پری زنگنه فارغ‌التحصیل شاخهٔ اپرا از کنسرواتوار عالی موسیقی تهران است. زنگنه تحصیلات مقدماتی خود را در تهران گذراند و نخستین درسهای آواز را نزد استاد نصرالله زرین پنجه در ردیف آوازهای ایرانی فراگرفت، سپس به هنرستان عالی موسیقی رفت.

 به علت داشتن صدای لیریکو اسپینتو  ، نزد خانم باغچه بان اپرا را آموخت و بعد از آن برای تکمیل آموخته‌های خود به کشورهای ایتالیا، آلمان، و اتریش سفر کرد و از چندین آکادمی فارغ‌التحصیل شد.

پری زنگنه

حادثه ناگوار پری زنگنه

زنگنه در سال ۱۳۵۰ و در یک حادثهٔ ساده رانندگی  به علت پرتاب خرده شیشه‌های اتومبیل پیکان  ، بینایی خود را از دست داد. اما تنها پس از وقفهٔ کوتاهی به فعالیت‌های خود ادامه داد.

محافل هنری مهم جهان و صدای پری زنگنه

صدای او در محافل هنری مهم جهان از جمله تالار الیس تالی در لینکن سنتر نیویورک، هربست در سانفرانسیسکو، دانشگاه هاروارد در بوستون، سل گو در پاریس، هرکولس در مونیخ، و تالارهایی در سرتاسر ژاپن پخش شده است.

از آشنایی با موسیقی محلی ایران تا سولیست بودن در سمفونی شماره ۹ بتهوون

مسافرت‌های زنگنه در سرتاسر ایران به منظور آشنایی با موسیقی محلی ایران بوده است. از اجراهای معروف زنگنه سولیست بودن در سمفونی شماره ۹ بتهوون است که توسط ارکستر سمفونی فورت لادردل در فلوریدا اجرا شد. بازسازی علمی ترانه‌های بومی و محلی ایران و اجرای آن به سبک کلاسیک از کارهای شاخص او به شمار می‌رود.

تالیف کتاب

زنگنه برای کودکان چندین کتاب تألیف کرده و مقالات و ترانه‌های متعددی منتشر ساخته است.

 فرهنگ جامع «آوای نامها از ایران زمین» که مهم‌ترین نام نامه در زبان فارسی بشمار می‌رود، حاصل عمر ایشان است و تدوین آن حدود پنج سال به طول انجامیده است. از کتاب‌های دیگر او می‌توان به «پری لالایی‌ها، سروده‌های پری زنگنه برای همه سالان» و «سخنی به خوشی: حرف‌هایی بزرگ در کتابی کوچک» اشاره کرد.

از فعالیت‌های وسیع اجتماعی زنگنه در جهت بهبود وضعیت نابینایان می‌توان به برگزاری کنسرت به نفع سازمان‌های فرهنگی نابینایان در سراسر ایران و جهان اشاره کرد.

خانم زنگنه عنوان بین‌المللی «سفیر حسن نیت» را دریافت کرده‌اند و از جمله مسئولیت‌های او، ریاست روابط فرهنگی و اجتماعی نابینایان ایران بوده‌است. در سال‌های پس ازانقلاب ، فعالیت‌های او در ایران به کنسرت‌هایی ویژه بانوان اختصاص دارد.

پری زنگنه

ازدواج پری زنگنه

پری شاه‌یلانی پس از ازدواج با حسین زنگنه، صاحب شرکت تاکسی ایر، به نام پری زنگنه شناخته شد. آن‌ها دو دختر داشتند اما بعد از حادثه رانندگی از یکدیگر جدا شدند. یکی از دختران آن‌ها به نام شاهپری زنگنه همسرعدنان خاشقچی  دلال اسلحه و میلیاردر معروف عربستان سعودی است.و دختر دیگر امیرا زنگنه بازیگر هالیوود است .

آلبوم‌های موسیقی

هزار آوا

فلکوریک

شاهپری

آهنگ‌های محلی

گل غصه‌ها

گل افشان ۱ (به همراه فریبرز لاچینی)

گل افشان ۲ (به همراه فریبرز لاچینی)

آلبوم لالایی‌های محور شرارت

کتاب‌ها

دنیای بزرگ کودکی

سرگذشت آواز من

یادی از تابستان ده

دهکدهٔ گل آباد

شاهپرک قصه من

بر بال بادبادک‌ها

گل‌های خوب دوستی

پری لالایی‌ها

هنر تزیین گل

سخنی به خوشی

آوای نامها از ایران زمین

آن سوی تاریکی

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.