پرواز همای کیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

سعید جعفرزاده احمد سرگورابی که او را با نام پرواز همای می شناسیم، یکی از هنرمندان عرصه موسیقی و خواننده موسیقی سنتی ایرانی ، نوازنده، آهنگساز، ترانه‌ سرا و شاعر ایرانی است .وی به علت ترانه هایی که اجرا کرده است از شهرت خاصی برخوردار است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این هنرمند برجسته ایرانی بیشتر آشنا شوید.

دوران کودکی

پرواز دوران کودکی و نوجوانی را در محل تولدش گذراند. خانواده او از نظر وضعیت مالی جز قشر ضعیف جامعه بشمار می رفتند.

پدرش کشاورز بود و آنچه همای درباره او عنوان می کند این چنین است: ” با وجود فقر مالی، پدرم مردی بسیار فرهیخته بود.

او صدای خوشی داشت و اغلب با دوستانش در مراسمات عروسی آواز می خواند. صدای او مانند صدای عبدالوهاب شهیدی به گوش میرسید.

تحصیلات و شغل ها

پرواز همای دیپلم خود را از هنرستان کمال الملک رشت کسب کرد، جایی که برای رسیدن به آن مجبور بود هر روز مسافتی حدود ۵۵ کیلومتر را پیاده و سواره طی کند، پس از آن به خاطر علاقه فراوان به رشته شعر و آواز و آهنگ در زمینه تخصصی سه تار و پیانو وارد دانشگاه آزاد تهران شد و موفق به اخذ مدرک لیسانس در این رشته شد.

اما زندگی کردن در تهران با وجود مخارج سنگین دانشگاه و با توجه به بنیه‌ی مالی ضعیف او چندان هم راحت نبود، بنابراین او برای گذران زندگی و تأمین مخارج، کار می‌کرد، از کارگری در ساختمان و دستفروشی در خیابان گرفته تا مسافرکشی با موتور و حتی فروختن نقاشی‌هایش در خیابان.

 بدون اغراق باید گفت که پرواز همای، بخش زیادی از اثرگذاری صدا و سبک شعر و آهنگ‌هایش را مرهون همین روز‌های سخت است، روز‌هایی که از نزدیک با درد و رنج مردمانش آشنا و عجین بود.

پرواز همای

زندگی حرفه ای پرواز همای

پرواز همای در انجمن های ادبی و شب شعرهای زیادی شرکت می کرد و چکامه آواز سر می داد تا اینکه توانست در سن ۲۴ سالگی گروه مستان را برپا و مخاطبان خاص خود را جذب کند.

اکنون آهنگ های او با استقبال بی شمار طرفداران موسیقی سنتی روبه رو شده است.

این هنرمند در عرصه آواز، زیر نظر بزرگانی همانند: کریم صالح عظیمی، سید کمال الدین عباسی، هنگامه اخوان و فریدون پوررضا، پرورش یافته و در محضر اساتیدی مثل: منصوره ثابت زاده، علیقلی محمودی بختیاری، محمود طیاری، حبیب نبوی و اصغر دادبه، شعر و ادبیات فارسی را آموخت.

وی امروزه فعالیت خود را گسترش داده و در اغلب شهرهای ایران و کشورهای خارجی کنسرت برگزار می کند.

 یتیم‌ خانه ایران

در کارنامه کاری او خوانندگی برای چند تیتراژ تلویزیونی و سینمایی دیده می شود که مطرح ترین آنها فیلم “یتیم‌ خانه ایران” کاری از ابوالقاسم طالبی است.

او خواننده گروه ارکسترال به آهنگسازی شهرداد روحانی در ایالات متحده آمریکا بود.

سال ۲۰۰۸ کنسرتی با عنوان “ملاقات با دوزخیان” در والت دیزنی کنسرت هال لس آنجلس، تور آمریکا شروع نمود و در همین موقع بود که ترانه های ملاقات با دوزخیان، این چه جهانیست و سرزمین بیکران از او منتشر شد.

آنچه در مورد همای قابل ذکر است اینکه این هنرمند به مدت ۸ سال ممنوع الکار بود و مجوز برگذاری کنسرت و اجرا در کشور را نداشت.

این ستاره سنتی خوان، در سال ۱۳۹۷ و در کاخ‌ موزه سعدآباد، اجرای اپرای “حلاج” که روایتگر بخشی از زندگی یک شاعر و ادیب به نام حسین منصور حلاج بود، را روی صحنه برد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.