پرده و نیم پرده در موسیقی به چه معناست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

فاصله دو نت در موسیقی از اهمیت بالایی برخوردار است و رعایت آن در هنگام نواختن نت ها بسیار مهم است. برای اندازه این فواصل در موسیقی از واژه پرده استفاده میشود . در حقیقت فاصله در موسیقی اختلاف سطح دو نت روی حامل و یا اختلاف زیر و بم است و حتی روی ساز هم قادر خواهید بود این فواصل را به وضوح مشاهده نمایید. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام پرده و نیم پرده را مورد بررسی قرار داده ایم، پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پرده و نیم پرده در موسیقی

همانطور که گفته شد، پرده  در موسیقی واحد سنجش فاصله میان دو نت است و هر چقدر تعداد پرده های بین دو نت بیشتر باشند اختلاف زیر و بمی آنها و یا فاصله ی بین آن دو نت بیشتر است. همانطور که می دانیم، اگر نت ها را پی در پی بنویسیم، فاصله ی هر دو نت دنبال هم، همواره دوم است. هرچند که فاصله های دوم همیشه با هم برابر نیستند و برخی از آنها به فاصله ی “یک پرده ای” و بعضی دیگر به فاصله ی “نیم پرده ای” از هم قرار گرفته اند.

فاصله های دوم یک پرده ای را “دوم بزرگ” و فاصله های دوم نیم پرده ای را “دوم کوچک” می نامند. در توالی نتها همواره میان نتهای «سی تا دو» و «می تا فا» نیم پرده فاصله وجود دارد و همواره بین نتهای « دو تا ر»، «ر تا می» ، «فا تا سل» ، «سل تا لا» ، «لا تا سی» یک پرده فاصله وجود دارد.

در تئوری موسیقی غربی هر فاصله یک پرده ای قابل تقسیم به دو نیم پرده می باشد بنابراین در هر اکتاو دوازده نیم پرده خواهیم داشت.

نشانه های تغییر دهنده

در موسیقی نشانه هایی وجود دارد که اگر کنار یک نت (سمت چپ) بیایند، نقششان زیر و بم کردن نت ها به اندازه نیم پرده است، بدون آنکه نام نت ها و جایشان روی حامل تغییر کند.

در موسیقی غربی این نشانه ها می توانند هر نت را، بدون تغییر نام، یک یا دو نیم پرده زیر یا بم کنند. نام اکثر این نشانه ها از زبان فرانسه گرفته شده است که در ادامه به نام این نشانه ها اشاره شده است:

  • دیز  Diese
  • بمل  Bemol
  • دوبل دیز  Double-Diese
  • دوبل بمل  Double Bemol
  • بکار Becarre
  • سری  Sori
  • کرن  Koron

 

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.