وی اس تی چیست؟

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

وی اس تی یکی از مهمترین اصطلاحات آهنگسازی است. زیرا به کاربران دسترسی به سازهای مجازی را داده که در حالت عادی و بدون وی اس تی برای استفاده کردن از هریک از آنها می بایست با نوازنده آن ساز صحبت کرده و با صرف هزینه ، لاین ساز مورد نظر را به تنظیم و آهنگسازی خود اضافه نمایند. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این اصطلاح مهم موسیقیایی بیشتر آشنا شوید.

وی اس تی چیست؟

جالب است بدانید وی اس تی برای اولین بار توسط کمپانی Steinberg تولید کننده نرم افزار کیوبیس مورد استفاده قرار گرفت. در تمامی آهنگ هایی که امروزه می شنوید از ۵۰ تا ۱۰۰% در آنها از وی اس تی ها استفاده شده است.

تعریف کامل وی اس تی

وی اس تی یا VST مخفف عبارت Virtual Studio Technology در واقع به معنای سازهای مجازی است که به صورت پیشرفته و با امکانات و تهجیزات فوق حرفه ای نمونه برداری شده اند تا نقش ساز را در آهنگ و نرم افزار میزبان DAW ما اجرا کنند.

 با پیشرفت تکنولوژی و تاثیر مثبت آن بر روی تمامی تخصص ها ، موسیقی نیز از این موضوع بی نصیب نمانده و به شدت از این پیشرفت تاثیر گرفته است. پیش از این تا ۵۰ سال قبل اگر گروهی قصد تولید یک آهنگ را داشتند ، می بایست تمامی نوازندگان دور هم نشسته و بدون حق مرتکب شدن حتی یک اشتباه ، پارتیتور ( نت مربوط به اجرای قطعه موسیقی ) خود را به بهترین نحو می نواختند.

اما خوشبختانه در عصری زندگی می کنیم که یک وی اس تی می تواند هزاران بار بدون ارتکاب یک اشتباه کوچک ، یک لاین نت نویسی شده را از یک ساز را برای ما اجرا نماید. آن هم با بهترین کیفیت صوت ممکن که شگفت انگیز است.

نحوه استفاده از وی اس تی ها برای آهنگسازی

عموما وی اس تی ها برای اجرا نیازمند و وابسته به یک نرم افزار میزبان هستند. روند استفاده و نصب وی اس تی ها تا حدود بسیار زیادی شباهت به نصب نرم افزارهای کامپیوتر دارد. پس از نصب و کرک ، می بایست آنها را در یکی از نرم افزارهای میزبان مانند اف ال استودیو ، کیوبیس و … باز نمایید.

البته وی اس تی هایی مانند وی اس تی پیانو EZKeys نیز وجود داشته که علاوه بر باز شدن در DAW ، بطور مستقیم و با آیکون خاص خود در دسکتاپ قابلیت اجرا را داراست. پس از باز کردن وی اس تی و فعالسازی آن ، هر نتی را که اجرا نمایید با صدای آن وی اس تی به گوش می رسد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.