ساخت موسیقی متن فیلم های ترسناک با سازی به نام واترفون

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

اگر به فیلم های ترسناک علاقه دارید این مطلب برای شما است! همانطور که میدانید یکی از عوامل تاثیرگذار در ساخت فیلم موسیقی متن آن می باشد.فیلم های ترسناک نیز برای القای حس ترس و رمزآلود شدن صحنه ها به موسیقی مناسب نیاز دارد.ساخت موسیقی متن فیلم های ترسناک با سازی به نام واترفون می باشد.در اداه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با این ساز عجیب و جالب بیشتر آشنا شوید.

ساز واترفون 

سازهای موسیقی فیلم ترسناک ، سازهایی هستند که کمترکسی با آن ها آشنایی دارد. موسیقی در فیلم های ترسناک به عنوان عنصر اساسی و جدا ناپذیری تلقی می‌شود که تاثیر بسیار مهمی در ایجاد احساس رعب و وحشت در مخاطب را بر عهده دارند گاهی اوقات افراد هنگام تماشای یک فیلم ترسناک صدای آن را کم می‌کنند، به این علت که شنیدن صدای موسیقی احساس ترس بیشتری نسبت به دیدن آن صحنه به آن ها القا می‌کند.

برای ساخت این صداهای خارق العاده از سازهای ناشناخته و عجیبی استفاده می‌شود که بیننده یک فیلم با شنیدن صدای آن ها روی صندلی خود میخکوب می‌شود.

شاید برایتان سؤال شده باشد که صداهای عجیبی که در فیلم های ترسناک می‌شنوید چگونه به وجود می‌آیند. یا صداهای اسرارآمیزی که در فیلم «ماتریکس» می‌شنوید با چه وسیله‌ای تولید می‌شوند؟ شاید به دلیل پیشرفت تکنولوژی در ابتدا فکر کنید که این صداها هم مانند بسیاری از صداهای دیگر توسط سینتی سایزرها به وجود می‌آیند؛ اما عموما اینطور نیست. یکی از سازهایی که برای ساخت موسیقی متن فیلم های ترسناک استفاده میشود،ساز واترفون می باشد.

 این ساز استفاده‌های متعددی دارد اما اکثرا برای ساخت موسیقی‌ متن سینمایی به کار می‌رود.

ساز واترفون

ساز فیلم های ترسناک

واترفون یکی از محبوب ترین سازهای موسیقی فیلم ترسناک است که توسط «ریچارد واترز» در بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ واترفون را اختراع شد.

این ساز متشکل از تیغه هایی با طول متفاوت است و داخل آن آب وجود دارد. صدایی که از واترفون تولید می‌شود ترکیبی از صدای آب و فلز است.

صدابرداران برای تولید صدا از این ساز هم از طریق آرشه ی مخصوص و هم با کمک دستان خود به تیغه ها ضربه می‌زنند. صدای تولید شده از واترفون احساس ترس و اضطراب را در بینندگان به وجود می‌اورد. صدای این ساز چیزی شبیه به ناله ی وال ها و دلفین هاست و نام آن از نام سازنده اش یعنی ریچارد واترز گرفته شده است.

ساز واترفون چه صدایی تولید می‌کند؟

این ساز از دسته سازهایی است که کمتر شناخته شده و جزو آلات ساخت موسیقی متن سینمایی است. بیشترین کاربرد آن بهره‌گیری ازصداهای ترسناک  آن در فیلم‌هایی است که نیازمند تولید حس ترس در مخاطب است و به همین دلیل، این ساز بیشترین کاربری را در صنعت ساخت موسیقی متن و  سینما دارد.

واترفون سازی است که می‌توان آن را با چوب مخصوصش، آرشه ویلن و حتی انگشت نواخت. جدا از استفاده‌ی آن در فیلم‌های ترسناک یا رمزآلود، این ساز گاهی در کنار ساز درامز هم به کار می‌رود حتی از این ساز توسط برخی آهنگسازهای کلاسیک و راک در بعضی از قطعه‌هایشان استفاده شده است.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.