همه چیز در مورد بالشتک ویولن

همه سازها از بخش های مختلفی تشمیل شده اند.در مورد ساز ویولن هم همینطور است و شناخت این اجزا به شما کمک می کند تا دانش بیشتری نسبت به ساز خود داشته باشید.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام می خواهیم همه چیز در مورد بالشتک ویولن را بررسی نماییم پس پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد بالشتک ویولن

بالشتک ویلون (shoulder rest) یکی از لوازم جانبی ویولن است که می‌تواند حد فاصل بین شانه چپ و صفحه زیرین ساز را در حالت استقرار و اطمینان بهتر نسبت به بدن نوازنده قرار دهد. ساختار ساز ویولن و فرم قرار‌گیری آن در تماس با بدن نوازنده خصوصا در ناحیه فک، گردن و شانه، معمولا نمی‌تواند شرایط استقرار مناسب را میسر سازد.

در نتیجه این انطباق ناقص عوارضی را به همراه خواهد داشت، هم از نظر بهداشت نوازنده   (سلامت اعضای بدن نوازنده) و هم از نظر تسلط او حین نوازندگی که متعاقبا، روی صدای ساز و ویژگی‌های اجرای او اثر می‌‌گذارد. از این رو، بالشتک یا شولدر رست را باید از لوازم جانبی موثری بدانیم که کمک می‌کند تا ساز روی شانه نوزانده بهتر استقرار یابد.

همه چیز در مورد بالشتک ویولن

آیا همه باید از بالشتک ویولن استفاده کنند؟

اصولا داشتن بالشتک به راحت تر شدن نوازندگی شما کمک می کند و احتمال اینکه به خاطر نوازندگی دچار دردها شانه و گردن شوید را به حداقل می رساند. با این حساب بهتر است که حتما در شروع نوازندگی ویولن از بالشتک استفاده کنید و بعدها اگر به این نتیجه رسیدید که بدون بالشتک راحت تر هستید، آن را کنار بگذارید.

هرچند که این موضوع به شما توصیه نمی شود و برای سلامتی بدنتان به شما توصیه می کنم که تا همیشه از بالشتک ویولن استفاده کنید.

مزایای نوازندگی ویولن با بالشتک

اولین مزیتی که نوازندگی ویولن با بالشتک دارد، این است که بالشتک ویولن احتمال درگیر شدن شما با دردهای گردن و شانه را کمتر می کند.

در واقع بالشتک به شما کمک می کند که راحت تر و با حالت آسوده تری ویولن را نگهدارید و باعث می شود که فشار کمتری به گردن، ستون فقرات و شانه شما وارد شود.

معایب نوازندگی ویولن با بالشتک

مهمترین مشکلی که نوازندگانی که از بالشتک ویولن استفاده می کنند با آن مواجه می شوند، این است که بالشتک مدام از ویولن جدا می شود و ممکن است که گاه و ناگاه روی زمین بیفتد.

یکی دیگر از معایب نوازندگی ویولن با بالشتک این است که شما با داشتن بالشتک، آزادی کمتری برای تکان دادن گردن خود پیدا می کنید و مجبور می شوید که سر و شانه خود را در حین نوازندگی در یک حالت مشخص حفظ کنید و این شاید برای بعضی از نوازنده ها اذیت کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.