هارد کیس یا سافت کیس ،کدام کیف مناسب ساز شما است؟

برای آنکه بتوان نوازنده خوبی بود، فقط خرید ساز و دوره های آموزشی کافی نسیت!نحوه نگه داری از ساز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.از آنجایی که کیف ساز انواع و مدل های مختلفی دارد،به همین علت برای خرید کیف ساز باید انتخاب درستی داشته باشبد.ما در این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام نحوه انتخاب بهترین کیف برای سازتان را آورده ایم.تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هارد کیس یا سافت کیس،کدام کیف مناسب ساز شما است؟

کیف‌های گیتار به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: کیف‌هایی با بدنه‌ی سخت یا هارد کیس (Hard Case) و کیف‌های ابری با بدنه‌ی نرم یا سافت کیس (Soft Case). هرکدام از آنها دارای نقاط ضعف و قوت مختص به خود هستند. از این رو شدیداً توصیه می‌کنیم که برای شرایط مختلف، هر دو کیف گیتار را در اختیار داشته باشید.

هارد کیس

هنگامی که بحث حفاظت از ساز در مقابل عوامل محیطی در میان است، قطعاً بهترین انتخاب، هارد کیس است. این کیف‌ها دارای ساختاری مستحکم، قفل‌هایی بادوام و دیواره‌ا‌‌ی ضخیم هستند که آسودگی خیال در جا‌‌بجایی را برای شما به ارمغان می‌آورند. ولی این امکانات به قیمت وزن بالا، سایز بزرگ و سختی در حمل‌ونقل تمام می‌شود.

هارد کیس یا سافت کیس ،کدام کیف مناسب ساز شما است؟
هارد کیس یا سافت کیس ،کدام کیف مناسب ساز شما است؟

سافت کیس (گیگ بگ)

در سمت دیگر ماجرا، سافت ‌کیس‌ها قرار دارند. آنها در موقعیت‌هایی که هارد ‌کیس‌ها به چالش کشیده می‌شوند، به‌خوبی می‌درخشند.

این کیف‌ها عموماً دارای وزنی کم و قابل حمل بر روی شانه‌ها هستند و به‌راحتی در فضا‌های کوچک‌تر جای می‌گیرند؛ اما همچون هارد ‌کیس‌ها، دارای نقاط ضعف مختص به خود هستند. به‌عنوان‌مثال، نسبت‌ به هارد‌ کیس‌ها، قدرت بسیار کمتری برای محافظت از ساز در مقابل عوامل خارجی دارند.

هارد کیس یا سافت کیس ،کدام کیف مناسب ساز شما است؟
هارد کیس یا سافت کیس ،کدام کیف مناسب ساز شما است؟

کدام کیف را انتخاب کنیم؟

انتخاب یکی از مد‌ل‌های اشاره‌شده، رابطه‌ی مستقیم با موارد استفاده‌ی شما دارد. در ادامه چند نمونه از شرایطی که موزیسین‌ها معمولاً در آن قرار می‌گیرند و کیف مناسب برای آن شرایط را ذکر می‌کنیم.

اجرا‌هایی که در نزدیکی محل سکونت‌تان است

کیف مناسب در این شرایط: سافت کیس
اگر شما یک اجرای زنده در نزدیکی محل سکونت‌تان پیش رو دارید و می‌توانید با ماشین شخصی خود به محل اجرا بروید، بهترین انتخاب برای شما سافت کیس (یا همان گیگ بگ) است؛ زیرا یک سافت کیس باکیفیت، راحتی عالی در حمل‌و‌نقل و جای‌گیری مناسب در فضا‌های کوچک را برای شما به ارمغان می‌آورد. تنها کافیست که ساز خود را درون کیف قرار داده و آن‌ را روی صندلی عقب ماشین خود بخوابانید و با خیال راحت به محل اجرا بروید. در چنین موقعیت‌هایی لازم نیست خود را درگیر وزن زیاد و سایز بزرگ هارد کیس کنید؛ مخصوصاً اگر سازتان در تمام مدت اجرا نزدیک به خودتان است. از جمله کیف‌های مناسب، می‌توان به MONO Guitar Sleeve اشاره کرد.

اجرا‌هایی که ساز توسط ماشین دیگری به محل اجرا منتقل می‌شود (تور‌های بزرگ)

کیف مناسب در این شرایط: هارد کیس
اگر قرار است سازتان دست‌انداز‌های سفت ‌و ‌سخت جاده را به مدت طولانی تحمل کند، بدون هیچ شکی هارد کیس گزینه‌ی مناسب است. در این شرایط، ممکن است که ساز شما هر شب از ماشین به محل اجرا و بالعکس جابجا شود و یا حتی از جانب هم‌گروهی‌هایتان مورد بدرفتاری قرار گیرد و این موارد احتمال آسیب رسیدن به ساز را چند برابر می‌کنند. تنها هارد کیس است که حفاظت لازم در برابر چنین مخاطراتی را فراهم می‌کند. کیس‌های سبک‌تر و مقاومی چون SKB SKB-56 گزینه‌ی بسیار مناسبی برای این شرایط هستند.

هنگامی که در خانه هستید

کیف مناسب در این شرایط: هارد کیس
احتمالاً از این انتخاب تعجب کرده‌اید؛ ولی جالب است بدانید هنگامی که سازتان در خانه قرار دارد، بهترین مکان برای نگهداری آن، درون یک هارد کیس باکیفیت است. هیچ‌چیز به این اندازه که گیتار بدون اینکه نواخته شود، به مدت طولانی در گوشه‌ای قرار بگیرد، به آن لطمه نمی‌زند. مواردی مانند تغییر دما و رطوبت درون خانه یا افتادن از روی پایه، می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری به ساز وارد کنند. پس وقتی که در خانه هستید، حتماً از هارد کیس استفاده کنید. بسیاری از کمپانی‌های سازنده‌ی گیتار، کیس‌های متناسب با شکل بدنه‌ی ساز‌های خود را تولید می‌کنند؛ مانند کیس‌های Deluxe Case از کمپانی تیلور.

نوازندگانی که در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنند و می‌نوازند

کیف مناسب در این شرایط: سافت کیس
اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از موزیسین‌ها همواره در حال رفت‌و‌آمد به نقاط شلوغ و پرترافیک شهر هستید و از سیستم حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنید و یا مسیر طولانی را پیاده طی می‌کنید، یک سافت کیس باکیفیت بهترین انتخاب برای شماست. یکی از بزرگترین نقاط قوت سافت کیس، قابلیت حمل بر روی شانه‌هاست. هنگامی که کیف بر روی شانه‌هایتان قرار دارد، شما قادر هستید با دست‌هایتان دیگر وسایل خود مانند آمپلی‌فایر و پدال‌بورد را حمل کنید. کیف‌هایی همچون G-PG Elec 2x از کمپانی Gator دارای فضای کافی برای دو گیتار و روکش برای محافظت از باران هستند.

مواقعی که حمل‌ونقل ساز توسط هواپیما صورت می‌گیرد

کیف مناسب در این شرایط: انتخاب با خودتان!
در این مورد، انتخاب کمی سخت است؛ زیرا به دلیل بدنامی شرکت‌های هواپیمایی در حمل گیتار و قوانین همیشه در حال تغییر آنها در حمل بار، انتخاب هر یک از دو نوع کیس، می‌تواند مزایا و معایبی را به دنبال داشته باشد. اگر می‌خواهید که ساز خود را به داخل کابین مسافران ببرید، حتماً یک سافت کیس با قابلیت محافظت بالا انتخاب کنید؛ مانند کیف M80 از کمپانی MONO. اگر نمی‌توانید کیف را با خود ببرید، بهتر است یک کیس مناسب مانند مدل‌های ضد آب SKB تهیه کنید که ناملایمات حمل بار توسط شرکت‌های هواپیمایی را به‌خوبی تاب آورد.

ساز‌هایی که دارای هداستاک زاویه‌دار هستند

کیف مناسب در این شرایط: هارد کیس
در این مورد هم انتخاب با خود شماست؛ ولی از آنجایی که بسیاری از گیگ بگ‌ها پشتیبانی و فضای لازم برای محافظت از سردسته‌ی سازتان را فراهم نمی‌کنند، بهتر است از یک هارد کیس استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر ساز شما یک گیبسون Les Paul است، پیشنهاد می‌کنیم از هارد کیس استفاده کنید.

شاید گیتار شما به‌راحتی درون سافت کیس جای بگیرد، ولی تنها یک دست‌انداز در هنگام رانندگی به همراه کمی بدشانسی می‌تواند به جدا شدن هداستاک از دسته ختم شود. پس اگر باید پیاده به مقصد بروید که هیچ، ولی در غیر این‌صورت، برای احتیاط توصیه می‌کنیم که برای گیتارهایی با هداستاک زاویه‌دار از یک هارد کیس با فضای کافی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.