نکات مهم در مورد نواختن سنتور

همانطور که می دانید سنتور یکی از ساز های سنتی ایران محسوب می شود که مانندهر ساز دیگری برای نواختن آن باید به نکاتی توجه نمود.در این بخش از  وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با نکات مهم نواختن سنتور بیشتر آشنا شوید.

نکات مهم در مورد نواختن سنتور

حلقه‌ی مضراب‌های سنتور بین سه انگشت اول، دوم و سوم (شسی، سبابه و وسطی‌) قرار می‌ گیرد.بسیاری از هنرجویان بدون توجه به اهمیت این موضوع ، وارد تمرین های نواختن می شوند و رفع عادت مضراب گیری برایشان سخت خواهد بود.

یک گرد دو برابر یک سفید است یعنی دو سفید تشکیل یک گرد را می‌دهند(از لحاظ ضرب و زمان)

یک سفید دو برابر یک سیاه است. در نتیجه یک گرد چهار برابر یک سیاه، یعنی چهار سیاه مساوی یک گرد و یک سیاه مساوی یک سفید است.

یک سیاه دو برابر یک چنگ است. در نتیجه دو چنگ مساوی یک سیاه و چهار چنگ مساوی یک سفید و هشت چنگ مساوی یک گرد است.

یک چنگ دو برابر یک دولاچنگ است. در نتیجه دو، دولاچنگ مساوی یک چنگ، و چهار دولاچنگ مساوی یک سیاه، و هشت دولاچنگ مساوی یک سفید، و شانزده دولاچنگ برابر یک گرد است. به همین ترتیب در مورد سه‌لاچنگ که نصف دولاچنگ است، می توان حساب نمود.

باید توجه داشت همانطوری که برای کشش صداها علامات مخصوصی از قبیل سیاه و سفید و چنگ و غیره به کار می‌رود. برای سکوت‌ها نیز علاماتی انتخاب شده که به شرح زیر است:

الف) سکوت گرد که علامت آن خط کوتاهی است که زیر خط چهارم حامل قرار می‌گیرد.

ب) سکوت سفید که علامت آن خط کوتاهی است که روی خط سوم حامل قرار می‌گیرد.

نکات مهم نواختن سنتور

آموزش سنتور

آنچه که گفته شد مختصری از نکات پایه ای و مهم نواختن سنتور می باشد. اگر به ساز سنتور علاقمند هستید،ما در بهترین اموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک ، با بهترین اساتید شما را در این زمینه همیاری خواهیم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.