نکات مهم در هنگام خرید سیم گیتار

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

برای افرادی که با ساز گیتار کار می کنند ، شناخت سیم های این ساز بسیار مهم است.زیرا با شناخت سیم ها می توانند سیم مورد نظر و مناسب خود را خریداری نموده و صدای ساز را متناسب با توانایی و نیاز خود آماده کنند.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با نکات مهم در هنگام خرید سیم گیتار آشنا شوید.

نکات مهم در هنگام خرید سیم گیتار

سیم گیتار کلاسیک ممکن است از مواد اولیه‌ی متفاوتی تهیه شود. هرکدام از این مواد، شخصیت و نوع صدای خاص خود را دارند و کاربردهای آن‌ها با دیگری متفاوت است.

سیم‌های گیتار کلاسیک به دو دسته‌ی سیم‌های زیر (Treble) و سیم‌های بیس (Bass) تقسیم می‌شوند. سیم‌های زیر اکثرا از نایلون تهیه می‌شوند و صدایی غنی و ملایم دارند. همچنین برخی از این سیم‌ها از نایلون پالایش‌شده (rectified nylon) ساخته شده‌اند که صدایی ملایم‌تر از سیم‌های نایلون عادی خواهند داشت.

سیم مشکی ساز گیتار

نایلون مشکی یک گزینه‌ی محبوب دیگر است که صدایی گرم‌تر از نایلون‌های عادی دارد. سیم‌های تیتانیوم هم معمولا صدایی زنده‌تر (brighter) از سیم‌های عادی دارند.

اگر به دنبال سیم‌های بیس هستید، سیم‌های برنز ۸۰/۲۰ (که به نام سیم‌های برس و طلایی هم شناخته می‌شوند) محبوب‌ترین گزینه هستند. سیم‌های مسی با روکش نقره نیز گزینه‌ای محبوب برای دست‌یابی به صدایی گرم‌تر هستند.

تمامی این سیم‌ها را می‌توانید به شکل روکش‌دار تهیه کنید. این روکش‌ها از سیم در برابر رطوبت، چربی و پوسیدگی محافظت می‌کنند. به همین دلیل این گونه سیم‌ها به طور متوسط عمری طولانی‌تر از سیم‌های عادی خواهند داشت. هرچند قدری هم گران‌تر هستند.

انتخاب بهترین کشش

برخلاف سیم‌های گیتار آکوستیک و الکتریک که گِیج‌ها (اندازه‌های) متفاوتی دارند، سیم‌های گیتار کلاسیک معمولا به سه دسته‌ی کشش کم (Low tension)، کشش متوسط (یا نرمال) و کشش بالا (یا سخت) تقسیم می‌شوند.

نکات مهم در هنگام خرید سیم گیتار

میزان سختی هر سیم را می‌توان روی بسته‌ی آن‌ها مشاهده کرد. شرکت‌های مختلف، استانداردهای متفاوتی در تعیین سختی استاندارد خود خواهند داشت. پس ممکن است یک سیم متوسط داداریو کشش متفاوتی با سیم‌های ساورز داشته باشد.

هرچند سیم‌های Low Tension بلندی و وسعت صدای کمتری دارند و به همین دلیل بسیاری از افراد پس از گذراندن دوران ابتدایی آموزش گیتار، به سراغ استفاده از سیم‌های سنگین‌تر می‌روند. وسعت صدای بیشتر سیم‌های سنگین آنها را به انتخاب اول نوازنده‌های ریتم (از جمله سبک‌های فلامنکو) تبدیل کرده است.

اگر تازه گیتار را شروع کرده‌اید، سیم‌های متوسط بهترین انتخاب هستند. زیرا تنین مناسبی دارند و در عین حال دست شما را آزار نخواهند داد. در کنار این گزینه‌ها، سیم‌هایی به نام هایبرید نیز وجود دارد که سختی چند بسته سیم را با هم ترکیب می‌کند. پس می‌توانید به عنوان مثال سیم‌های بیس خود را با کشش متوسط و سیم‌های زیر را با کشش بالا تهیه کنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.