نکات مهم در مورد پدال پیانو

در مطالب پیشین در مورد پدال پیانو و انواع ان و همچنین کارکرد پدال پیانو صحبت کردیم، اما نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند به صورت حرفه ای تری پیانو را بنوازید.نکات مهم در مورد پدال پیانو را در ادامه این مطلب از وبلاگ اموزشگاه موسیقی الهام بخوانید.

علامت پدال نگهدارنده پیانو

بعضی از قطعات موسیقی محل دقیقی را که شما باید پدال نگهدارنده فشار داده و آزاد کنید را نشان می دهد. همچنین می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی و چگونه از آن استفاده کنید، بنابراین استفاده از آن در نوازندگی شما همیشه مشخص نخواهد شد. نشانه هایی وجود دارد که می توانید تشخیص دهید که چه موقع از پدال استفاده کنید و چه موقع آن ها را رها کنید.

علامت پدالها در نت

تنها پدالی که برای آن در نت نویسی علامت وجود دارد پدال دمپر می باشد که علامت آن به دو شکل است:

الف: علامت Ped هر جا آمد یعنی پدال را می گیریم و هر جا علامت ستاره آمد یعنی پدال را رها کنیم.

نکات مهم در مورد پدال پیانو

ب: در جایی که قرار است پدال گرفته شود یک خط افقی گذاشته می شود و جایی که قرار است پدال قطع شود انتهای آن خط یک خط عمودی به سمت بالا کشیده می شود که منظور از آن بردن پا به سمت بالا و رها کردن پدال می باشد.

نکات مهم در مورد پدال پیانو:

در بعضی از پیانوهای دیواری پدال وسطی پدال تمرین است و این پدال میتواند کاربرد کاملا متفاوتی داشته باشد. به این صورت که یک لایه نمد بین چکش ها و سیم ها موجود است که باعث می شود صدا خیلی کم شود. بنابراین این پدال پیانو برای تمرین در زمانهایی مناسب است که باید صدای پیانو کم باشد. و به همین علت به آن پدال تمرین هم می گویند.

در برخی مواقع برای زیبا کردن قطعات احساس، نوازنده نیاز پیدا می کند تا صدای نت ها را طولانی و کش دار اجرا کند که برای اینکار از پدال دمپر باید استفاده کند. و به همین منظور پدال دمپر طراحی شده است.

پدال دیگری به نام پدال میوت پیانو یا سکوت نیز طراحی شده است. که پدال چهارم یا بی صدا کننده میباشد. حال نکته اینجاست که پدال سوستناتو یا همان پدال میانی در پیانوهای دیواری موجود نیست و به جای آن از پدال میوت در پیانوهای دیواری استفاده میشود. با فشردن این پدال، یک پرده ی نمدی بین چکش ها به سیم ها جلوگیری میکند. و این کار باعث به حداقل رساندن صدای پیانو میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.