نکات مهم در نظافت گیتار الکتریک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

اگر شما هم گیتار الکتریک دارید حتما به سالم نگه داشتن ساز خود اهمیت می دهید.اما برای آنکه ساز سالمی داشته باشید علاوه بر نگه داری صحیح باید به تمیز بودن ساز خود نیز اهمیت دهید.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با نحوه نظافت گیتار الکتریک آشنا شوید.

نحوه نظافت گیتار الکتریک

از اسپری هوای فشرده استفاده کنید

شما می توانید از اسپری هایی که به منظور تمیزکاری در محیط کار استفاده می کنید، برای تمییز نگه داشتن گیتار خود نیز استفاده کنید. معمولا این اسپری ها به منظور تمیز کردن کیبورد های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند، اما برای تمییز کردن سیم ها و بدنه گیتار یا فرت برد نیز بسیار مناسب هستند.

قبل از تمیز کردن گیتار با هر چیز دیگری حتما از این اسپری ها استفاده کنید تا از شر ذرات کوچک روی سطح گیتارتان خلاص شوید.

گیتار خود را با پارچه ای با الیاف گرم و مرطوب تمیز کنید

یک پارچه نمناک آلودگی ها و انواع مواد شیمیایی موجود بر روی گیتار شما را از بین خواهد برد.

هرگز اسپری های مایع را بر روی گیتار خود نپاشید، به این دلیل که ممکن است به چوب گیتار شما آسیب بزنند. مواد شیمیایی موجود به منظور تمیزکاری نیز می توانند به فینیش گیتار شما آسیب بزنند. قبل از اینکه ساز خود را لمس کنید، پارچه را به خوبی فشار دهید تا آب پارچه شما گرفته شود.

بهتر است هر بار که نوازندگیتان به اتمام می رسد، گیتار خود را با یک پارچه نرم مانند پارچه شمی میکروفیبر تمیز کنید. همچنین یک تیشرت تمیز یا یک دستمال پارچه ای نیز کار شما را راه می اندازد.

تمیز کردن فرت های گیتار الکتریک

وقتی مسواک شما دیگر برای استفاده بر روی دندان هایتان مناسب نیست، از آن برای تمیز کردن فرت برد و تمییزکاری هر طرف از فرت ها استفاده کنید. سلول های مرده پوست معمولا بر روی فرت های گیتار شما وجود دارند که می توانید با این روش به راحتی هر چه تمامتر گیتار خود را تمیز کنید. بهترین راه این است که ابتدا سیم های گیتار را باز کرده، تا دسترسی راحتتری به فرت ها داشته باشید.

 استفاده از شیشه پاک کن

ممکن است گیتار شما دارای بخش های فلزی باشد، به خصوص در گیتار الکتریک که اجزای فلزی آن بیشتر از گیتار آکوستیک است. شما می توانید برای تمیز کردن این بخش ها از شیشه پاک کن استفاده کنید. ابتدا مقداری از این اسپری را بر روی پارچه خود پاشیده، و سپس قطعات مورد نظر را تمیز کنید.

در صورت لزوم از پولیش گیتار استفاده کنید

اگر بعد از تمیز کردن گیتار نیاز به پولیش کردن (صیقل دادن) بدنه گیتار داشتید، حتما از یک پولیش مخصوص گیتار استفاده کنید. این پولیش ها ممکن است کمی گرانتر از سایر پولیش ها باشند، اما پولیش های معمولی مخصوص مبلمان گیتار شما را از بین می برند.

نات گیتار خود را تمیز کنید

سلول های مرده پوست و گرد و غبار بر روی نات گیتار شما به طور قطع بر صدا و قدرت پخش گیتار شما تاثیر می گذارد. هر موقع که سیم های گیتار خود را تعویض می کنید، حتما نات گیتار خود را نیز قبل از قرار دادن سیم های جدید تمیز کنید.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.