نحوه نواختن ساز کالیمبا به زبان ساده

نحوه نواختن ساز کالیمبا به زبان ساده

ساز کالیمبا، یکی از سازهای آفریقایی است که به تازگی از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. نواختن این ساز اگرچه خیلی سخت نیست اما نکاتی دارد که باید به آن توجه شود.در ادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه مسیقی الهام بانحوه نواختن ساز کالیمبا به زبان ساده آشنا شوید.

نت های ساز  کالیمبا

در ساز کالیمبا، و بیشتر سازهای خانواده لاملوفون، نت های پایین تر در مرکز ساز و نت های بالاتر در گوشه های سمت چپ و راست ساز قرار گرفته اند. این یک زیبایی ارگونومیک در ساز کالیمباست تا انگشت شست بتواند به گونه ای محور باشد که به راحتی به تمام تیغه ها برسد. اگرچه گونه های دیگری از از این ساز هم وجود دارد که چیدمان نت ها در تیغه های آن به متفاوت است.

با این حال در آموزش کالیمبا عموما از ردیف چیدمانی معمولی استفاده می شود که در آن نت C (دو) در مرکز قرار گرفته و سایر نت ها به تناوب در چپ و راست این نت قرار گرفته اند و چیدمانی مشابه ترکیب زیر را می سازند.

D B G E C A F D C E G B D F A C E

نت های ساز کالیمبا

نحوه کوک کالیمبا

بیشتر کالیمباهای موجود در بازار شامل ۱۰ تا ۱۷ نت میشوند. به این معنی که دارای ۱۰ تا ۱۷ کلید هستند. هرچه تعداد کلیدهای کالیمبا بیشتر باشد گستره صدایی که می توانید بنوازید بیشتر می شود. تفاوت زیادی نیز در دشواری نواختن این دو گونه کالیمبا وجود ندارد.

کالیمباهای با مارک تجاری در سه مدل مختلف ، celeste، treble و alto ارائه می شوند. کالمیبای سلسته دارای یک طراحی صاف و یک صفحه کلید ساده (بدون جعبه صدا) است که صدایی واضح تولید می کند و دارای محدوده ۱۷ نت از B3 تا D6 است.

کالیمبای تربل که دارای همان محدوده ۱۷ نت است اما دارای یک جعبه صدا نیز هست که باعث می شود تا از صدای با کیفیت تری نسبت به کالیمبای سلسته برخوردار شود.

کالیمبای آلتو نیز دارای جعبه صدایی شبیه به کالیمبای تربل است اما دامنه محدودتری از نت ها (معمولا ۱۵ نت از (G3 تا G5) را شامل می شود.

برای کوک کردن ساز فقط کافی است با چکش مخصوص خود، ضربه هایی به جلو یا پشت تیغه ها وارد کنید تا تیغه های مورد نظر کمی به جلو یا عقب بروند. هرچقدر طول ارتعاش تیغه کمتر شود، صدای آن زیرتر و هرچقدر طول ارتعاش بیشتر، صدا بم تر می شود. برای اینکه بفهمید چه زمانی تیغه ها در جای مناسب و اندازه درستی قرار گرفته اند و ساز کوک شده است می توانید به راحتی از یک تیونر الکتریک یا اپلیکیشن های مشابه موبایلی استفاده بکنید. شروع به جا به جا کردن تیغه ها کنید و آن را بنوازید تا زمانی که صفحه نمایش تیونر نت مورد نظر را به رنگ سبز نشان دهد.

کوک کردن ساز کالیمبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.